30 Eylül 2012 18:48

Direnişçilere fabrikadaki işçilerden tam destek

Eskişehir’de OMK fabrikasında sendikaya üye olduktan sonra işten atılan 23 işçi direnişlerinin 12. gününde. Diğer fabrikalardan işçiler de iş çıkışlarında direnişteki arkadaşlarını ziyaret ediyor. Biz de direnişte olan ve direnişe destek veren OMK işçileri ile görüştük. Görüştüğümüz i

Direnişçilere fabrikadaki işçilerden tam destek

Paylaş
Hürrem Karaoğlu

SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ

2007’den beri OMK’da çalışan bir işçi, üretimde daralma olduğu gerekçesinin sadece bir bahane olduğunu belirterek, “Hakkımızı aradığımız için işten çıkartıldık. Bizi çıkardıktan sonra İŞKUR’a işçi alınacak diye ilan verildi. Bu firmanın başka bir fabrikası daha var ve yeni yeni makinelerde alınmaya devam ediliyor” dedi.  

Fabrikada da çalışan arkadaşlarının kendilerine destek verdiğini anlatan OMK işçisi, kazanana kadar direnmeye devam edeceklerini kaydetti. Diğer bir OMK işçisi ise 6 yıldır bu fabrikada çalışıyor. Taşeron işçi çalıştırıldığına dikkat çeken işçi, “Taşeron işçi de var, fazla işçi olsa onlar alınmazdı. Sonuna kadar direnişteki arkadaşları destekliyoruz” diye konuştu.

Fabrikada çalışan ancak arkadaşlarına destek vermek için ‘Direniş Çadırında’ bekleyen işçilerse, arkadaşlarıyla dayanışma için yemek boykotu yaptıklarını ifade ediyor. OMK işçisi, “Fabrikadan desteği sonuna kadar sürdüreceğiz. 6–7 yıldır bu fabrikadayım ama sendikalaşan arkadaşlar işe başlayana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diyor. (Eskişehir/EVRENSEL)


SENDİKALI İŞÇİYE BASKI YAPILDI

OMK’da sürecin daha eskilere dayandığını belirten Selüloz-İş Eskişehir Temsilcisi ve Cam-İş işyeri Baş Temsilcisi Bülent Lampir, 2007 yılında da OMK’da sendikal bir hareketlilik yaşadığını anlatıyor. O dönemde de 12 işçinin işten çıkarıldığını ifade eden Lampir, daha sonra uzunca bir süre sessizlik yaşandığını kaydetti.  “2010 yılında Türk-İş aracılığıyla sendikamıza başvuruldu ve örgütlenme başlatıldı.  4 arkadaşımız işten atıldı. Onlar işe iade davası açtı. Dava kazanıldı ama işveren tazminatlarını vererek işe almadı” diyen Lampir,  mayıs ayının başında yine ‘sendikalaşma gerekçesiyle’ 10 işçinin daha işten çıkarıldığını söyledi. 153 işçinin işten çıkarılan arkadaşlarına sahip çıkarak sendikaya üye olduğunu açıklayan Lampir, “Bakanlığa başvuruda yaptık. Arkadaşlarımız yetkiyi alacak sayıya da ulaştı ama Toplu İş İlişkileri Yasasının yasalaşmamasından dolayı işçi arkadaşların geleceği işverenin iki dudağı arasında kaldı ve işten çıkarmalar oldu” dedi. İşverenin işten çıkarırken direkt olarak ‘sendika dolayısıyla çıkarıyoruz’ demediğine dikkat çeken Lampir,  işçilerin hatalı üretim veya birçok sebep gerekçe gösterilerek işten çıkarıldığını ifade etti. Geçtiğimiz aylarda hatalı üretim yapan birisisinin ustabaşı yapıldığını da vurgulayan Lampir,  sendikalı olan işçilerin ise üzerinde baskı yapıldığını söyledi. “Temmuz ayında zam yapılacaktı ama sendikaya üye olmayanlara zam yapıldı ve ‘zammı sendikanızdan alın’ dedi bize. Buradan Organize Sanayi Bölgesindeki arkadaşlara da sesleniyorum.  Bugün, yarın işten atılacağım diye çalışılıyor burada. Burada mücadeleyi bırakmamak lazım” diyen Lampir,  bu durumun bütün Eskişehir için geçerli olduğunu kaydetti.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Aynı tas aynı hamam

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa