06 Şubat 2019 18:12

Sınır Tanımayan Doktorlardan Yemen raporuna tepki

MSF: Yemen’de faaliyet gösteren sağlık tesisinin bombalanmasının ardından, Suudi Arabistan ve BAE soruşturmasının sonuçlarından rahatsızlık duyuyoruz.

Sınır Tanımayan Doktorlardan Yemen raporuna tepki

Bombalanan Kolera Tedavi Merkezi

Fotoğraf: Sınır Tanımayan Doktorlar

Paylaş

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’in Abs şehrindeki Kolera Tedavi Merkezi’nin 11 Haziran 2018 tarihinde bombalanmasını konu alan soruşturmanın bazı sonuçlarından rahatsızlık duyduklarını açıkladı.

MSF, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) öncülüğündeki koalisyon tarafından başlatılan soruşturmanın sonuçlarının yeniden gözden geçirilmesini ve MSF’ye yönelik iddiaların geri çekilmesini istedi.

MSF açıklamasında koalisyon tarafından soruşturmayı yürütmekle görevlendirilen Ortak Olaylar Değerlendirme Ekibinin (JIAT), herhangi bir bildirimde bulunmaksızın 16 Ocak 2019 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, MSF’yi suçlayan ve kendi içinde tutarsızlık barındıran iddialarda bulunduğu belirtilerek; “MSF’nin ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdiği bu iddialar MSF’yi, bombalama olayının mağduru olarak değil, bombalamadan sorumlu olan kuruluş olarak lanse etti” denildi.

‘SAĞLIK TESİSİNİN YERİ EN AZ 12 KEZ BİLDİRİLMİŞTİ’

Açıklamada “Bunun yerine, sorumluluğu koalisyon güçlerinden alıp MSF’ye yüklüyor ve MSF’nin bombalama olayını önleme konusunda gerekli tedbirleri almadığını iddia ediyor. Örneğin rapor,  bombalanan sağlık tesisinin çatısına MSF’nin belirgin bir amblem koymadığını ve tesisi ‘vurulmayacaklar listesine’ eklemek için net bir talepte bulunmadığını iddia ediyor. Oysa bombalanan Kolera Tedavi Merkezi binasında belirgin ve ayırt edici üç farklı logo yer alıyordu. Aynı zamanda MSF, binanın lokasyonunu ilgili koalisyon yetkililerine en az 12 kez yazılı olarak bildirmişti” denildi.

‘MESULİYET VE İSPAT ZORUNLULUĞU SİVİLLERE YÜKLENMEMELİDİR’

MSF Program Direktörü Teresa Sancristoval, “Üzerlerinde belirgin işaretler olmasa ve yerleri savaşan taraflara bildirilmese bile, sağlık tesisleri meşru olarak çatışmalarda hedef olarak kullanılamaz. Sağlık tesislerinin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemleri almak, yalnızca çatışmayı sürdüren tarafların sorumluluğundadır. Mesuliyet ve ispat zorunluluğu sivillere ve sağlık çalışanlarına yüklenmemelidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Söke’de 35 CHP üyesi partiden istifa etti

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım: Bugün itibarıyla TBMM Başkanlığından çekileceğim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa