06 Şubat 2019 11:46

Defineciler, 2 bin 500 yıllık Dikilitaş’ın çevresini delik deşik etti

İznik’te çiftçiler bahçelerinde yapılan kaçak kazılara tepki gösterdi. 2 bin 500 yıllık Dikilitaş’ın çevresinin de kazıldığı görüldü.

İznik Zeytin Bahçeleri

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Bursa’nın İznik ilçesinde izinsiz kazı yapan defineciler, birçok çiftçinin tarla ve bahçelerini de talan ediyor. Boyalıca, Dereköy ve Elbeyli mahallelerindeki çiftçiler, son 1 ay içerisinde bahçelerinde yapılan kaçak kazılara tepki gösterdi. Zeytin bahçesinin içinde bulunan 2 bin 500 yıllık Dikilitaş'ın çevresinde iş makinesi ile dev çukurlar açıldı.

İznik’e bağlı Boyalıca, Dereköy ve Elbeyli mahallelerindeki çiftçiler, bahçelerinde yapılan kaçak kazıları jandarma ekiplerine bildirdi.

Zeytin bahçesinin içinde bulunan 2 bin 500 yıllık tarihe sahip Dikilitaş’ın çevresinde de kazı yapıldı. Roma dönemine ait eserin çevresindeki alanlar defineciler tarafından kazıldı ve iş makinesiyle dev çukurlar açıldı.

Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

‘TARLA SAHİPLERİNE İŞ KALMIYOR’

Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, kazıların yapıldığı alanları inceledi. Öztürk yaptığı açıklamada, “İznik’ten gelen tarihi Lefke yolu üzerindeki mezarların son halini görüyoruz. Bu talan ne zaman bitecek? Bazı bölgelerde bütün tarlayı sürmüşler. Bunlar ne zaman, hangi vakitlerde gelip bu işleri beceriyorlar, anlamak zor” dedi. (Bursa/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Otomotiv sektörü kriz gölgesinde ihracat rekoru kırdı

SONRAKİ HABER

Okmeydanı Hastanesi’nde hasta, doktoru rehin aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...