AKP, ABD’nin aracı haline geldi

AKP, ABD’nin aracı haline geldi

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesinin tanınmış yazarı Patrick Cockburn Arap Baharının ABD için yeni bir tehdidin yanı sıra yeni seçenekleri de getirdiğini, Müslüman Kardeşler’in de uzunca bir süreden beri ABD ile bir uzlaşıya nasıl varılabileceği üzerinde düşündüğünü savundu.İngiliz gaz

İngiliz gazetesi, “Bu, büyük ölçüde Türkiye Başbakanı Erdoğan ve partisi Adalet ve Kalkınma’nın başarılı stratejisiydi ve onun (partinin) neden son bir yılda Amerika’nın Suriye politikasının başlıca aracı haline geldiğini izah ediyor” savlarını dile getirdi.

Patrick Cockburn, ABD’nin Ortadoğu’daki nüfuzunun zirveye ulaştığı dönemi geride bıraktığını savunduğu yazısında “Amerika’nın Ortadoğu’da ön planda olduğu günler sonuna mı geliyor ya da ABD’nin etkisi, farklı biçim mi alıyor?” sorusuna yanıt aradı. Patrick Cockburn, Arap Baharı ayaklanmalarının ABD için yeni bir tehdidin yanı sıra yeni seçenekler de getirdiğini, Washington’un, Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e desteğinin, Suudi Arabistan ve İsrail’de rahatsızlık yaratılarak erken bir aşamada geri çekildiğini kaydetti.

Ancak Müslüman Kardeşler’in ABD ile, kendisini askeri darbelere karşı koruyacak ve Mısır silahlı kuvvetlerinin gücüne darbe vurma olanağı sağlayacak bir uzlaşıya nasıl varabileceği üzerinde düşündüğünü belirterek şöyle devam etti: “Bu, büyük ölçüde Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi Adalet ve Kalkınma’nın (AKP) başarılı stratejisi idi ve onun (partinin) neden 2003’te ABD’nin Irak işgaline katılmaya hazır olduğunu ve neden son bir yılda Amerika’nın Suriye politikasının başlıca aracı haline geldiğini izah ediyor.”

ABD VE NATO’NUN ÇIKARINA

Cockburn “Mısır ve Türkiye’deki İslami ama demokratik ve kapitalizm yanlısı partiler ile ittifak, açıkça ki ABD ve Atlantik güçlerin çıkarına. Ancak Kuzey Afrika ve Batı Asya’daki demokratik değişime verdikleri desteği ise kendi çıkarları belirliyor. Bu, örneğin, Sünni El Halifa krallığının, Şii muhalifleri hapse göndermekle meşgul olduğu ve anlamlı reform vaatlerinden geri adım attığı Bahreyn’i kapsamıyor” diye yazdı. ABD Yönetiminin, başkanlık seçimlerinin ardından belki Türkiye aracılığıyla hareket ederek Beşar Esad’ı iktidardan uzaklaştırmak için askeri eyleme geçip geçmeyeceği sorusunun da sorulduğu yazıda mücadelenin aynı zamanda bir Şii-Sünni ve İran ile düşmanları arasında bir mücadele olduğuna dikkat çekildi.

Yazıda Suriye’deki savaşa son vermenin en hızlı yolunun, Esad’ın yurt içinde ve yurt dışındaki müttefiklerine, onun ardından yok edilme sırasının kendilerine gelmeyeceği yönünde güvence vermekten geçtiği de savunuldu. (DIŞ HABERLER)


‘TÜRKİYE’DE 60 BİN KAYIT DIŞI SURİYELİ VAR’

New York Times, Türkiye sınırına yakın bölgelerde Suriye rejiminden kaçmaya çalışan insanların karşılaştıkları zorluklara ve Türkiye’ye kaçma çabalarına vurgu yaptığı haberinde 90 binden fazla Suriyelinin Türkiye’deki kamplara kayıtlı olduğunu belirtirken bir Türk yetkilisine dayanarak en az 60 bin Suriyelinin de Türkiye’de kayıt olmadan yaşadığına dikkat çekti. Birçok ailenin de Türkiye’ye kaçtığını anlatan gazete, “Kısa bir süre önce bir gece Türk Reyhanlı kentine yakın sınır bölgesinde kaçakçılara karışan Suriyeli aileler, Türk sınır devriyeleri arasındaki boşlukları bekleyip tellere ve mülteci hayatına hızla koşuyorlardı” diye yazdı. ABD gazetesi, Türkiye hükümetince cuma günü açıklanan verilere göre Türkiye’de Suriye sınırına yakın kurulan 23 kampta 90 bini aşkın Suriyelinin kaydolduğunu gösterdiğine işaret etti. Gazete sonra şöyle devam etti: “Daha fazlası sınırdan yasa dışı biçimde geçip resmi kayıtlarda yer almıyor. Diplomatik statüsü nedeniyle adının açıklamasını istemeyen yerel bir Türk yetkilisi, en az 60 bin Suriyeli mültecinin Türkiye’de kayıtlı olmadan yaşadığını tahmin etti.” Aynı yetkilinin, kampların yanı sıra Türkiye’nin Kilis’te 8 bin Suriyelinin kaldığı ve günlük erzak aldığı geçici bir barınak kurduğunu söylediğini de anlatan gazete, “Yetkili, ‘rejimin Halep ve İdlib’in etrafını ağır biçimde bombaladığı günlerde sayılarında bir artış görüyoruz ama günlük girişleri 500 civarında tutmaya çalışıyoruz. Hâlâ evlerini bırakıp dışarıda yaşayan binlerce insan var’ dedi” diye yazdı.

www.evrensel.net