05 Şubat 2019 10:19

Torbalı’da binlerce dekar tarım alanı sular altında kaldı

İzmir’de etkili olan sağanak sonrası, Torbalı’da binlerce dekar tarım alanı sular altında kaldı.

Torbalı’da binlerce dekar tarım alanı sular altında kaldı

Fotoğraf: Umut Karakoyun / DHA

Paylaş

Geçen hafta İzmir’i etkisi altına alan sağanak, kentte hayatı her alanda olumsuz etkiledi. Günlük yaşamı zorlaştıran sağanak, İzmir’deki tarım alanlarında da zarara yol açtı. Torbalı'da binlerce dekarlık tarım alanı sular altında kaldı. Çiftçiler olumsuz hava koşulları nedeniyle mağduriyet yaşadı.

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, ilçede 64 bin dekar alanın sular altında olduğunu açıkladı. Ekili ve dikili alanlarda üreticinin büyük zararının bulunduğunu söyleyen Girgin, “Ekili ve dikili alanlar sular altında kaldı. Bu nedenle zarar tespiti tam olarak yapılamıyor. Sular çekildikten sonra tam olarak zarar tespit çalışması yapılacak” dedi.

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin

Fotoğraf: Umut Karakoyun / DHA

‘ÜRETİCİNİN MAĞDURİYETİ BİR AN ÖNCE GİDERİLSİN’

Yağışla 10 bin dekar ekili ve dikili alanın sular altında olduğunu belirten Girgin, şu ana kadar 100 kişinin zararın tespit edilmesi için başvuruda bulunduğunu söyledi.

Girgin, sular altında kalan alanlarda buğday ve arpanın yanı sıra kışlık sebze ve meyvelerin ekili olduğunu açıkladı.

Çiftçilerin büyük zararının olduğunu, zararın hükümet tarafından karşılanması gerektiğini ifade eden Yılmaz Girgin, “Çiftçilerimizin mağdur olmasını istemiyoruz. Yaşanan şey bir doğal afet. Burası da doğal afet bölgesi ilan edildi. Üreticinin mağduriyetinin bir an önce giderilmesini istiyoruz” dedi. (İzmir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Açlık grevinin 3. ayındaki Leyla Güven'i İlkay Akkaya ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Hayvan hakları konusunda ivedilikle araştırma komisyonu kurulmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa