04 Şubat 2019 15:41

Cezaevinde Fehim Taştekin’in kitabına yasak

Suriye konulu kitabın Denizli T Tipi Cezaevinde verilmeme gerekçesi “Terör örgütlerini desteklemesi ve Cumhurbaşkanının itibarını zedelemesi" oldu.

Cezaevinde Fehim Taştekin’in kitabına yasak

Cezaevi fotoğrafı: Hedi Benyounes/Unsplash (CC BY-SA) | Fehim Taştekin'in 'Suriye Yıkıl Git, Diren Kal' adlı kitabının kapağı.

Paylaş

Gazeteci-Yazar Fehim Taştekin’in ‘Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal!’ isimli kitabı, “Terör örgütlerinin faaliyetlerini destekleyici ve Cumhurbaşkanının itibarını zedeleyici içerikler” olduğu gerekçesiyle Denizli T Tipi Cezaevindeki mahpuslara verilmedi.

Denizli T Tipi Cezaevinden gazetemize mektup gönderen Mahmut Bağrıyanık isimli mahpus, hapishanede OHAL’den sonra dışarıdan alınan kitapların yasaklandığını söyledi. Bağrıyanık mektubunda, ailesinin gönderdiği Gazeteci-Yazar Fehim Taştekin’in ‘Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal!’ isimli kitabının kurum öğretmeni tarafından yasaklandığını anlattı: “Kitap hakkında herhangi bir toplatma ve yasaklama kararı bulunmamasına rağmen, bize yasaklandı. Kurum öğretmeni tarafından incelenen kitap, 'Kitabın tamamında terör örgütlerinin faaliyetlerini destekleyici içeriklere yer verildiği, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yöneticilerini karalayıcı/yıpratıcı yazı ve yorumlara yer verdiği, TSK’nin faaliyetlerini terör faaliyetleri gibi göstermeye çalışarak kamu kurum ve kuruluşlarının itibarını zedeleyici, karalayıcı ifadelere-içeriklere yer verdiği, Cumhurbaşkanının konumunu ve itibarını zedeleyici yazı ve içeriklere yer verildiği' gerekçeleriyle bize verilmedi. Normal koşullarda beklenen şey koşulların düzeltilmesiyken burada tersi oldu.”

Bağrıyanık, kararın düzeltilmesi için infaz hakimliğine başvurduklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bucak'taki salgında beş günde 2 bin 761 kişi hastanelere başvurdu

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa