04 Şubat 2019 11:48

Hindistan’da Sol Cephe'nin dev mitinginde "Kızıl insan denizi"

Hindistan'da Batı Bengal eyaletine bağlı Kalküta kentinde Sol Cephe'nin düzenlediği mitinge yüz binlerce kişi katıldı.

Hindistan’da Sol Cephe'nin dev mitinginde "Kızıl insan denizi"

Fotoğraf: Hindistan Komünist Partisi (Marksist) https://twitter.com/CPIM_WESTBENGAL/status/1091983282416234496

Paylaş

Hindistan’ın batısındaki Kalküta kentinde yüz binler Sol Cephe’nin düzenlediği seçim mitinginde bir araya geldi. Hindistan Komünist Partisi (Marksist), Hindistan Komünist Partisi, Hindistan Komünist Partisi – Marksist Leninist (Kurtuluş), Tüm Hindistan İleri Bloğu ve Devrimci Sosyalist Parti gibi Sol Cephe’yi oluşturan çok sayıda partinin çağrısıyla gerçekleştirilen Halkın Tugayı mitinginde “Hindistan Halk Partisini (BJP) iktidardan düşürerek ülkeyi kurtarın, Trinamool’u yenilgiye uğratarak Bengal’i kurtarın” sloganları öne çıktı.

Mitingde konuşan parti liderleri, Lok Sabha(Parlamentonun alt kanadı) seçimlerinde BJP’nin yenilmesi için muhalefetin ortak hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Hindistan Komünist Partisi (Marksist) Genel Sekreteri Sitaram Yechury, hem Başbakan Narendra Modi ve BJP hükümetinin hem de Batı Bengal eyaletindeki Trinamool iktidarının sona ermesi için mücadele çağrısı yaptı.

Liderlerden çok düzgün politikaların önemli olduğuna vurgu yapan Yechury, farklı politikalara sahipmiş gibi gözüken BJP ve Trinamool Kongresi için “Aynı paranın iki yüzü” benzetmesi yaptı.

Yechury, mitinge dair Twitter hesabından yaptığı açıklamada "(Mitingdeki) insan denizi ve kızıl bayraklarımız BJP ve Trinamool'un yüreklerine korku saldı. BJP'nin PR kampanyalarına, Trinamool'un tehditlerine rağmen halk büyük bir katılım gösterdi" dedi.

SOL CEPHE 34 YIL SONRA KAYBETMİŞTİ

Nüfusu 100 milyona yakın olan Batı Bengal eyaletinde Hindistan Komünist Partisi (Marksist)’in öncüsü olduğu Sol Cephe koalisyonu, 34 yıl sonra 2011’de eyalet seçimlerini Trinamool Kongresi’ne kaybetmişti.

Hindistan’da Halk Partisi (BJP) merkez sağ, Trinamool Kongresi ise sosyal demokrat çizgideki siyasi partiler. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İzmir Demir Çelik ve HABAŞ işçileri, işten çıkarma baskısı altında

SONRAKİ HABER

"Hayvan hakları ihlalleri verileri, gerçekleri yansıtmaktan uzak"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa