04 Şubat 2019 09:38
Son Güncellenme Tarihi: 04 Şubat 2019 09:50

İki haftalık ara sona erdi, TBMM yeniden çalışmalara başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yaklaşık iki haftalık aranın ardından bu hafta yeniden çalışmalara başlayacak.

İki haftalık ara sona erdi, TBMM yeniden çalışmalara başlıyor

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yaklaşık iki haftalık aranın ardından çalışmalarına yeniden başlayacak.

Genel Kurul, bu hafta 51 maddelik Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'ni görüşecek. Teklifle, MTA’nın yurt dışında faaliyet göstermek üzere kuracağı şirketlerin arama ve araştırma faaliyetleri dışında işletme faaliyetinde de bulunmasına imkan tanınıyor.

Genel Kurul'da, bu hafta Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), Spinal Müsküler Atrofi (SMA), Multipl Skleroz (MS) ve henüz tedavisi tespit edilemeyen diğer hastalık türlerine ilişkin mevcut durumun tespit edilip, tedavi ve bakım yöntemlerinin belirlenmesi, hastaların ve yakınlarının problemlerine ilişkin çözüm yöntemlerinin geliştirilerek yaşam kalitelerinin artırılması, toplumda farkındalık oluşturulması ve uluslararası sağlık kuruluşları ile koordineli bir çalışma yürüterek gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması bekleniyor.

ADEN KÖRFEZİ TEZKERESİ GÖRÜŞÜLECEK

Genel Kurulda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına dair tezkere de görüşülecek. Tezkerenin süresi, 10 Şubat 2019’da sona eriyor.

KOMİSYONLAR

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı Tüzüğünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Arasında IFAD Ülke Ofisi-Doğu Avrupa ve Orta Asya Merkezi Kurulmasına İlişkin Ev Sahibi Ülke Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi’ni görüşecek. (Ankara/AA)

ÖNCEKİ HABER

EMEP, HE, TİP, TÖPG: Emeğimize, doğamıza, İstanbul'a sahip çıkalım

SONRAKİ HABER

TBMM başkanlığı seçimi ne zaman, adaylar kimler?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa