02 Şubat 2019 00:45

Osman Kavala: 15 aydır sorgulanmadım

15 aydır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Osman Kavala mektup gönderdi. Kavala mektubunda, 15 aydır savcının kendisini sorgulamadığını hatırlattı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İş adamı Osman Kavala avukatları aracılığıyla mektup gönderdi. Kavala mektubunda, "Benim Silivri’de iddianame bekleyerek 15 ay geçirmemin yargısız infaz niteliği taşıdığı düşünülebilir" dedi.

"Ocak ayı sonunda Silivri’de 15. ayım tamamlanmış olacak. Hala iddianamenin hazırlanmasını bekliyorum. Bugüne kadar savcı tarafından sorgulanmadım, tahliye taleplerimiz 19 defa, beni dinlemeye gerek duyulmaksızın reddedildi" diyerek süreci anlatan Osman Kavala, "Sağlam gerekçelere dayanmayan suçlamalar ve tutuklamalar, benim gibi başkalarının da bireysel hak ve özgürlüklerini kısıtlamaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Kavala, Anayasa Mahkemesi ve AİHM süreçlerini şöyle anlattı, "Tutukluluğumun ikinci ayında Anayasa Mahkemesi’ne, sekizinci ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurduk. AİHM, dosyanın öncelikli olarak değerlendirilmesi talebimizi kabul etti ve Adalet Bakanlığından tutuklanmamla ilgili savunma talep etti. Savunmanın gönderilme süresinin 10 Ocak 2018’de sona ermesinin ardından, Adalet Bakanlığının AİHM’den ek süre aldığını öğrendik."

Osman Kavala, "AİHM’den ek süre istenmesi, tutuklama ve tutuklamanın uzatılması kararlarının Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) normlarına uygunluğu konusunda birtakım tereddütler olduğunu düşündürtüyor" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe, Göztepe'yi 2-0 yendi

SONRAKİ HABER

Dünya Turu ­| Meksika: Kadın cinayeti sergisi ya da halk şiddete nasıl alışır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...