Yine Şakran Cezaevi, yine hak ihlalleri

Yine Şakran Cezaevi, yine hak ihlalleri

YEDİ ay Şakran Kadın Cezaevi’nde kaldıktan sonra tahliye edilerek ev hapsine alınan Emine Aslan, hastaneye gitmek için bindikleri ring aracında kendilerine ‘Ölürüm Türkiyem’ şarkısının dinlettirildiğini, elleri kelepçeli bir şekilde tomografi cihazına konulduğunu ve yanlış ilaçlar verildiğini söyledi. Aslan, tahliy

YEDİ ay Şakran Kadın Cezaevi’nde kaldıktan sonra tahliye edilerek ev hapsine alınan Emine Aslan, hastaneye gitmek için bindikleri ring aracında kendilerine ‘Ölürüm Türkiyem’ şarkısının dinlettirildiğini, elleri kelepçeli bir şekilde tomografi cihazına konulduğunu ve yanlış ilaçlar verildiğini söyledi. Aslan, tahliye kararı gelen kadın tutukluların bilinçli bir şekilde gece geç saatlerde bırakıldığı için cezaevi çevresinde sözlü ve fiziksel tacize maruz kaldıklarını dile getirdi.

BDP İzmir Siyaset Akademisi’nde ders gördüğü için 2011 yılında tutuklanan Aslan 5 ay Bergama Kadın Cezaevi’nde kaldıktan sonra Şubat ayında yeni açılan Şakran Cezaevi’ne sevk edildiğini belirtti. Aslan, cezaevine giriş sırasında kendilerine çıplak arama olarak bilinen ince aramanın dayatıldığını, bunu kabul etmedikleri için yerlerde sürüklenerek, tekmelendiklerini söyledi. Aslan, etkin bir şekilde tedavi edilmediğini, ilaçlarının düzenli bir şekilde verilmediği için cezaevinde kaldığı süre boyunca iki defa felç geçirdiğini söyledi.

Aslan, yazın boğucu sıcaklığında bütün camları kapalı ring aracında bekletildikleri için havasızlıktan ve sıcaklıktan dolayı baygınlık geçirdiklerini, bu sıkıntılardan dolayı hiç bir hasta tutuklunun hastaneye gitmek istemediğini söyledi. (İzmir/DİHA)

www.evrensel.net