Seçmeli evrim dersi olur mu?

Seçmeli evrim dersi olur mu?

İlk öğretimde seçmeli evrim dersi olur mu diye sorsam ne dersiniz? Yanıtınızı duyar gibiyim; "Dönemin 'popüler' derslerinin yanında pek bir seçilirliği olmazdı."

Mehmet Özer

Evrensel Basım Yayın tarafından yayına hazırlanan “Evrim mi Yaratılışçılık mı?” kitabı da bu noktada devreye giriyor. 5 Ekimde raflardaki yerini alacak olan kitabın yazarı, ABD Ulusal Bilim Eğitimi Merkezi Başkanı Dr. Eugenie C. Scott. Kitabın önsözünde Scott şöyle söylüyor: “...doğal bir süreç içinde canlı hayatın evrimleşmesi – ve özellikle, bizim türümüzün yani Homo sapiens’in, canlı yaşamın diğer çeşitleriyle, kızılağaçlarla, mantarlarla, süngerlerle, bakterilerle ve diğerleriyle akraba olması gerçeğinin fark edilmesi – Birleşik Devletler’de ve diğer Batı ülkelerinde halkın tümü tarafından sindirilebilmiş bir gerçek değildir.” Yukarıda bahsettiğimiz yorumun sahibi olan arkadaşı düşünerek Scott’u okumaya devam edelim: “Bu durum, konuya kuşkuyla yaklaşan kesimlerin aptallığıyla ya da yanlış bilgilenmiş olmasıyla açıklanabilir olmaktan uzaktır. Bir başka deyişle, sorun, yaratılışçıların evrimi anlayamamasıyla ilgili değildir: sorun, evrim gerçeğini kabul etmeye gösterilen dirençle ilgilidir.”

ÇOK UZAKTA YAZILMIŞ AMA BİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Kitapta genel olarak ABD eğitim sisteminden evrim teorisini çıkarma çabası içerisindeki yaratılışçılarının bitmek bilmez girişimlerinden bahsediliyor. Okyanus ötesinde yazılmış olsa da hem evrim karşıtı kampanyaların etkinliği hem de müfredat tartışmaları açısından kitap ülkemiz açısından oldukça güncel bir öneme sahip. 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte ilköğretim düzeyine inen “seçmeli” din dersleri bir yana biyoloji derslerinde evrim teorisinden hemen hemen hiç bahsedilmediği bir ülke açısından Scott’un bizzat içinde yer aldığı evrim karşıtı kampanyaya dair gözlemleri, Türkiye’deki okurlar açısından da son derece önemli deneyimler sunuyor.

EVRİMCİLERE SALDIRI

Kitap, uzak diyarlarda yazılmış ama bizi yakından ilgilendiren veriler içeriyor demişken dünyaca ünlü (!) bir isimden bahsetmeden geçmek olmaz. Evrim teorisi karşıtlarının evrim kuramını Nazizm, öjeni gibi olumsuz fikirlerle özdeşleştirerek halk üzerinde etki yaratma çabalarından bahseden Scott, buna örnek olarak da Harun Yahya’yı veriyor. Sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında dağıtılan kitapları ve internet siteleri sayesinde adından sıkça bahsettiren Harun Yahya’nın en temel biyoloji bilgisinden dahi yoksun olan “eserleri” hakkında Scott şunları söylüyor: “... İslamcı yaratılışçı Harun Yahya 1990’lı yılların sonları ve 2000’li yılların başlarında çıkardığı kitaplarda, evrim teorisi ile Nazizm ve komünizm gibi hareketler arasında bir bağ olduğu yönünde gürültülü bir kampanya yürütmüştür.” Ancak bu temelsiz iddialara yanıt bizzat Hitler’den yapılan alıntıyla verilmiş. Hitler, son derece net bir ifadeyle, evrim teorisi yüzünden değil de yaratılışı savunan bir dine olan bağlılığı nedeniyle Yahudileri katlettiğini ortaya koyuyor. Ancak biz yine Harun Yahya ve benzerlerinin yaptığını yapmayıp şunu vurgulayalım: Hitler Hıristiyanlık adına Yahudileri katletmiş olsa da buradan Hıristiyanlığın ya da yaratılışı savunmanın Yahudi düşmanlığı ya da Nazizmle aynı anlama geldiği sonucu çıkmayacağı son derece nettir.

EVRİM KARŞITLIĞI YÜKSELİYOR

Bel altı vuruşlarla güçlendirilen evrim karşıtlığının son yıllarda ABD’de yükselişe geçtiğine dair anket sonuçlarına da yer veriyor Eugenie Scott. Bu nokta da, kitabın, içinde bulunduğumuz dönemle yakından ilişkilendirilebilecek bölümlerinden biri. 2005 yılında, 34 ülkede yapılan “Evrimin Kabul Oranları” başlıklı bir anketin sonuçlarının yer aldığı tablonun altına Scott şu notu düşmüş: “Birleşik Devletler (ABD), anketin yapıldığı ülkeler arasında, kabul oranının en az olduğu ikinci ülkedir.” Birinci ülkeye dair bir tahmininiz var mı diye sorarken yanıtı duyar gibiyim: Tabii ki Türkiye. Bu verinin kendisi bile, Scott’un kitabının Türkiye’de yayınlanmasının önemini ortaya koyuyor.

KOLAY OKUNURLUK

Kitap, yazarının da söylediği gibi, “Lisans öğrencilerinin ve hatta parlak lise öğrencilerinin anlayabileceği bir düzeyde” yazılmış. Evrim teorisini ispatlamaktan ziyade tarihsel kökeni içerisinde yaratılışçılarının yürüttüğü kampanyaya odaklanan kitabı okumak için derin bir biyoloji bilgisine ihtiyaç duyulmuyor. Ancak detaylı bilgi isteyenler için gereken kaynakların bir listesi de kitapta yer alıyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Evrim mi Yaratılışçılık mı ?
Eugenie C. Scott
Çeviren: Levent Can Yılmaz
www.evrenselbasim.com

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Eylül 2016 18:12
www.evrensel.net