Akdeniz Üniversitesinde 4+4+4 paneli

Akdeniz Üniversitesinde 4+4+4 paneli

AKDENİZ Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği ve Eğitim Sen Antalya Şubesi Akdeniz Üniversitesi Olbia Kültür Merkezi B Salonunda “Nasıl Bir Üniversite? İlköğretimden üniversiteye 4+4+4”konulu panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Prof. Dr. İzzettin Önder, Doç. Dr. Hünkar Korkmaz, Yard. Doç. Dr. Erd

İlk olarak Doç. Dr. Hünkar Korkmaz’ ın konuşmasıyla başlanan panelde Korkmaz kısaca 4+4+4 eğitim sisteminin nasıl bir sistem olduğunu anlattı. Sistemin içeriğine değinen Korkmaz ’Bu sistemde 2023 yılına nasıl bir Türkiye yaratabiliriz?’ sorusuna vurgu yaptı.

Yard. Doç. Dr. Erdal Küçüker ‘Bu bir reform mu yoksa deform mu?’ sorusuyla konuşmasına başlayıp bu sistemin deformdan başka bir şey olmadığına değindi. ‘İlköğretime başlama yaşı ve kademelendirme bilimsel değil’ diyen Küçüker, uygulamanın 66 aydan itibaren başlamasının yasaya aykırı olduğunu, sistemin Oblomovluktur yarattığını belirtti.

Bir diğer panelist Prof. Dr. İzzettin Önder ise 4+4+4 eğitim sisteminin küresel anlamda bir proje olduğunu ve bunun küresel bir dayatma olduğunu vurguladı. Seçmeli derslerde felsefenin de olmadığına değinen Önder ‘Bu eğitim sistemiyle pasif bir protein yığını istiyorlar.’ dedi.

Son olarak konuşan Gazeteci-Yazar Ünal Üzmen ‘4+4+4 eğitim sistemi özelleştirmeyle alakalı olduğu gibi bu sistem aynı zamanda sınıflar arası kutuplaşmayı teşvik eder’ dedi. Bireyin toplumsallaşmasının gerekliliğine değinen Üzmen ‘Bizler bireyi kendisi için eğitmeliyiz diyoruz. Bu 4 yıllık gibi bir sistemle olmaz. Mesleki eğitim mutlaka daha ileriki yaşlarda olmalı ve zorunlu eğitim kesintili olmamalıdır.’diye ekledi. (Antalya/ EVRENSEL)

www.evrensel.net