23 Ocak 2019 08:55

'Müftülüklere evlendirme yetkisi' itirazına AYM’den ret cevabı

CHP'nin, 'Müftülüklere evlenme yetkisi verilmesi kanununda değişikliğe gidilsin' önerisine AYM'den ret cevabı geldi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

CHP'li Engin Altay, Özgür Özel, Engin Koç ile birlikte 125 milletvekilinin müftülüklere evlendirme yetkisi verilmesi hakkındaki düzenleme ile bazı değişikliklere ilişkin yapılan iptal başvurusu Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından reddedildi.

DHA’da yer alan habere göre, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan AYM kararında, Engin Altay, Özgür Özel, Engin Koç ile birlikte 125 milletvekilinin Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da yapılan değişikliklere ilişkin başvuruda bulunduğu belirtildi.

Söz konusu değişiklikler, il ve ilçe müftülüklerine evlendirme yetkisi verilmesi ile Kimlik Paylaşımı Sistemi'ne ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

OYBİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ

Kararda şu ifadeler yer aldı, “Yüksek mahkemenin 6 Aralık 2018 tarihindeki birleşiminde yapılan oylamada, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun; 22. maddesinin (2) numaralı fıkrasına ‘dış temsilciliklere’ ibaresinden sonra gelmek üzere eklenen ‘il ve ilçe müftülüklerine’ ibaresinin, 11. maddesiyle değiştirilen Kanun'un, değiştirilen 45. maddesinin (1) numaralı fıkrasında yer alan ‘kimlik verilerini’ ibaresinin anayasaya aykırı olmadığı kararlaştırılarak, iptal ve yürütmeyi durdurma talepleri oybirliğiyle reddedildi.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şair Enver Ercan ölümünün 1. yılında anıldı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa