28 Eylül 2012 14:45

Adana ve Ankara’da KCK operasyonlarına tepki

KCK adı altında Mersin merkezli yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar Adana Adliyesine çıkartıldı. Eğitim Sen’in çağrısıyla adliye önünde yapılan açıklamada gözaltıların serbest bırakılması istendi.BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ve beraberindekilerin gözaltındakilerle görüşmek istemesi ise, “

Adana ve Ankara’da KCK operasyonlarına tepki

Paylaş

KCK adı altında Mersin merkezli yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar Adana Adliyesine çıkartıldı. Eğitim Sen’in çağrısıyla adliye önünde yapılan açıklamada gözaltıların serbest bırakılması istendi.

BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ve beraberindekilerin gözaltındakilerle görüşmek istemesi ise, “Adli suçlu”olmadıkları gerekçesiyle geri çevrildi. Eğitim Sen MYK Üyesi Mustafa Ecevit’in de katıldığı eylemde basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Şube Sekreteri Yalçın Alçiçek, AKP’nin emek ve demokrasi düşmanlığında ustalaştığını belirtti. Son olarak Mersin merkezli yapılan operasyonlarda Eğitim Sen ve KESK’e bağlı diğer sendikalardan arkadaşlarının gözaltına alındığını hatırlatan Alçiçek, demokratik hak olan eylemlerin suç sayıldığını söyledi. Bu eylemleri suç olarak gösterenlerin kes-kopyala-yapıştır mantığı ile iddianameler oluşturduğunu söyleyen Alçiçek, arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. Kendilerini baskı altına almaya çalışanlara karşı geri adım atmayacaklarını dile getiren Alçiçek, mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.  

YÜKSEL CADDESİ’NDE EYLEM

Diğer yandan İHD Ankara Şubesi, Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması yaparak, İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi’nin ve diğer gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

İHD Ankara Şube Başkanı Halil İbrahim Vargün, üç yıldır yapılan ev ve işyeri aramalarında çakı bıçağı dahi bulunmayan binlerce kişinin “Silahlı örgüt üyesi” olmaktan tutuklandığını belirtti. Bugüne kadar yapılan gazetecilik, akademik çalışma ve sendikal faaliyetlerin “Silahlı örgüt talimatıyla yapıldığı”nın gerekçe olarak gösterildiği ancak artık buna bile gerek duyulmadığının altını çizdi. Vargün, “Provokasyonel eylem hazırlığı” iddiasıyla gözaltılara tepki gösterdi. Bunun en son örneğinin Mersin’de gerçekleşen gözaltılarda yaşandığını ifade eden Vargün, Ali Tanrıverdi’nin avukatına haber vermesine ve 24 saat boyunca avukatı ile görüşmesine izin verilmediğini açıkladı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

'Savaş riski'nin fotoğrafı

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa