‘Kürtaj hakkını’ savundukları için yargılanıyorlar

‘Kürtaj hakkını’ savundukları için yargılanıyorlar

HALKEVCİ 27 kadın 1 Haziranda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde kürtaj yasasına karşı eylem yaptıkları için yargılanıyor. Kadınlar, duruşma öncesi Adliye önünde yaptıkları açıklamada, “Kürtaj hakkımız yargılanamaz” dedi. Açıklama yapan Gülşah Öztürk, “27 kadının yargılanma

HALKEVCİ 27 kadın 1 Haziranda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde kürtaj yasasına karşı eylem yaptıkları için yargılanıyor. Kadınlar, duruşma öncesi Adliye önünde yaptıkları açıklamada, “Kürtaj hakkımız yargılanamaz” dedi. Açıklama yapan Gülşah Öztürk, “27 kadının yargılanma nedeni bu ülkenin başbakanının, ‘kadınlar üç çocuk doğursun’, ‘kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ sözleri ile başlattığı kadın düşmanlığıdır” dedi. “Meclis’in açılışına birkaç gün kala bu yasaya itiraz eden kadınlar yargılanıyor” diyen Öztürk, hükümetin kadınların itaat etmesini istediğini söyledi. Öztürk, kadınların yasal kürtaj hakkının korunmasını ve kürtaj sınırının 12 haftaya çıkarılmasını istedi. Öztürk, “ücretsiz doğum kontrol hizmetlerimizin önüne getirilen fiili yasaklar kaldırılmalıdır. Sağlıklı yaşam için doğum kontrollerine erişim arttırılmalı ve kolaylaştırılmalıdır” dedi.
Halkevci kadınlar, 1 Haziran 2012’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde eylem yapmak isterken polisin saldırısına uğramış ve gözaltına alınmışlardı. Dövülen ve gözaltına alınan 27 kadın hakkında 2911 sayılı yasaya muhalefetten dava açıldı. Duruşma dün, 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net