28 Eylül 2012 12:36

‘Ana dilde eğitimi tartışmanın tam zamanı’

2005 yılında Yargıtay tarafından Eğitim Sen’in tüzüğünde yer alan ana dilde eğitim maddesi nedeniyle açılan davada alınan kapatma kararına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) dava açan Eğitim Sen’e olumlu karar geldi. AİHM, Eğitim Sen için alınan kapatma kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10 v

‘Ana dilde eğitimi tartışmanın tam zamanı’

Paylaş

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız Genel Merkezde konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında kararla ilgili, “Tam da eğitim öğretim yılının başladığı, toplumun ciddi bir kesiminin ana dilde eğitim talebini arttırdığı bu dönemde AİHM’den çıkar karar son derece önem kazanmıştır” dedi.

Yıldız, 2003 yılında Genelkurmay Başkanlığının, Eğitim Sen’in tüzüğünde yer alan “Bireylerin ana dilde öğrenim görmesi ve kültürlerini geliştirmesini savunur” ibaresi nedeniyle yargı organlarını harekete geçirerek Eğitim Sen’e kapatma davası açıldığını hatırlattı. Yargıtayın 2005 yılında kapatma kararını onayladığını söyleyen Yıldız, “O dönem yaşanan yargı sürecinin ardından ana dilde eğitim maddesini tüzüğümüzden kaldırmak zorunda kaldık” dedi. 2011 yılında yapılan genel kurulda, kapatılmayı göze alarak oy birliği ile ana dilde eğitim maddesinin yeniden tüzükte yer almasını sağladıklarını belirten Yıldız, “Biz AİHM kararını beklemeden, kapatılmayı göze alarak direndik ve maddeyi yeniden tüzüğümüze koyduk” dedi.

AİHM’DEN ÇIKAN KARAR ÖNEMLİ

Yıldız, hem KESK’e yapılan baskıların arttığı hem de ana dilde eğitim taleplerinin daha yüksek sesle dile getirildiği bir dönemden geçildiğini belirterek, “Ana dilde eğitim talebini tartışmanın tam zamanıdır. AİHM’den çıkan karar bu yüzden daha da değer kazandı” dedi. Yıldız, dava sürecinde ve sonrasında kendilerine destek olan tüm emek ve demokrasi güçlerine de teşekkürlerini iletti.

AKADEMİSYENLERDEN YETERLİ DESTEĞİ GÖRMÜYORUZ

Eğitim Sen olarak ana dilde eğitim atölyesi kurduklarını belirten Yıldız, burada uluslararası yazı ve argümanlar üzerinde çeviri yaptıklarını söyledi. Yapılan çevirilerin de en kısa zamanda yayınlanacağını belirten Yıldız, daha çok akademik çalışmalara ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Yıldız, yaptıkları çalışmalarda akademisyenlerden gerekli desteği göremedikleri ve akademik çalışmalarda yetersiz olduklarından yakındı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sivas katliamında zaman böyle aşıldı!

SONRAKİ HABER

CHP, Kılıçdaroğlu'ya yönelik saldırıyı 81 ilde kınayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa