Sivas katliamında zaman böyle aşıldı!

Sivas katliamında zaman böyle aşıldı!

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te 35 kişinin katledildiği Madımak Katliamı’nın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen adalet bir türlü gelmiyor. Katliam davasının zamanaşımından düşmesinin ardından ortaya çıkan “aranan sanıklar” davası bugün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada yeni bir

Hasan Akbaş

Sivas Katliamı’nın ardından açılan dava geçtiğimiz Mart ayında zamanaşımı kararı verilerek düşürülmüştü. Zamanaşımı ile ilgili tepkiler sürerken, Sivas sanıklarından Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş için ayrı bir davanın da devam ettiği ortaya çıkmıştı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Sivas’ta yaşamını yitirenlerin aileleri ve avukatları  ilk olarak 29 Haziranda katılmışlardı. Duruşmada, Almanya’da yaşayan sanıkların “Sıkı bir araştırmayla” bir an önce yakalanması istenmişti. Duruşmada Adalet Bakanı Ergin’in “Sanıklar kırmızı bültenle aranıyor” sözlerine karşı hakim, böyle bir bültenin bulunmadığını söylemişti.

ALMANYA: YAKALAMA MEVZUATA UYGUN DEĞİL!

Bugün görülen duruşmada ise sanıklardan Murat Karataş hakkında  20 yıldır hiçbir arama kararının çıkartılmadığı ortaya çıktı. Arama kararının bir an önce çıkarılmasını isteyen avukatlar tepki gösterdi. Duruşmada hakim, Almanya’nın sanıkları “yakalamanın mevzuata uygun olmadığı” gerekçesiyle teslim etmediğini aktardı. Avukatlar ise yakalamanın mevzuata uygun hale getirilmesi talebinde bulundu. Ayrıca avukatlar “kırmızı bülten”in yeniden çıkartılmasını da istedi. Duruşma 1 Şubat 2013 tarihine ertelendi.

‘CİĞERİMİZİ YAKMAYA DEVAM ETMESİNLER’

Duruşmaya Sivas’ta yaşamını yitirenlerin aileleri ile birlikte Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül de katıldı. Aileler, “Yıllardır katıldıkları duruşmaların hiçbirinde ‘adalet’ adına bir şeye rastlamadıklarını” dile getirerek tepki gösterdi. Acılarının hala dinmediğini, verilen kararla da acılarının yeniden yeniden tazelendiğini ifade eden acılı aileler, “Artık adalet istiyoruz. Ciğerimizi yakmaya devam etmesinler” dedi.

‘YAŞANANLAR ALEVİLERE YÖNELİK HUKUK ANLAYIŞINI GÖSTERİYOR’

PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül de, 20 yıldır arama kararının çıkartılmamasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Yurtdışında katillerin elini kolunu sallayarak gezdiğini kaydeden Bülbül, Türkiye’nin gerekli evrakları ve düzenlemeleri hazırlamayarak, Almanya’dan katillerin teslim edilmesinin engellendiğini söyledi. “Bugüne kadar arandığı halde nikah kıyan, nüfus cüzdanını yenileyen, ehliyet alan, kamu kurumlarında çalışan katiller de vardı” diyen Bülbül, yaşananların Alevilere yönelik hukuk anlayışını ortaya serdiğini kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net