27 Eylül 2012 19:43

Haberimiz yoktu seçemedik

Ortaöğretimde seçmeli ders karmaşası bitmek bilmiyor. Yeni eğitim sistemi, yeni müfredat, okullarda ve öğrencilerin kafasında karışıklık yaratmaya devam ediyor. Liselerde öğrencilerin bölümlerine göre alan içi ve alan dışı derslerin yeni eğitim-öğretim dönemine başlarken uygulamaya konulacağı bu yeni uygulamanın bu y

Haberimiz yoktu seçemedik
Paylaş

Kocaeli’nde konuştuğumuz öğrenciler istedikleri seçmeli dersi tercih edemediklerini söyleyerek okulların dersleri kendilerine dayattığını dile getirdi.
İzmit Atılım Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencisi Doğancan ve Fatih seçmeli ders olduğunu ancak bu dersleri kendilerinin değil hocalarının seçtiğini belirtti. “Seçmeli ders alıyoruz ancak dersleri biz seçmedik” diyen Doğancan kendi alan derslerinden farklı olmadığını, diğer dersleri de seçemediklerini ancak almak istediklerini söyledi.

BİZE SEÇ DEDİLER AMA YİNE ONLAR SEÇTİ

9.sınıf öğrencisi İmge önce kendilerine “Derslerinizi seçin” dendiğini ama sonra yine okul idaresinin  kendi belirlediği dersleri seçmek zorunda kaldığını belirterek bu durumun da sınıfların tam hazır olmaması ve branş öğretmenlerle ilgili bir sıkıntı olduğundan kaynaklanabileceğini dile getirdi.
Bilgesu ise proje dersini seçtiğini ancak bu derste de yine 9.sınıf müfredatındaki zorunlu dersleri (fizik,matematik,..) gördüklerini belirtti. Bunun bir bakıma iyi olduğunu belirten Bilgesu ‘Dershanelerin kaldırılmasının belki de bu yolla uygulanacağını’ belirtti.

3 TANE DİN DERSİ Mİ 5 TANE KÜLTÜR DERSİ Mİ!

Dersleri form doldurarak seçtiklerini ancak istedikleri dersleri seçemediklerini belirten 9.sınıf öğrencisi Ezgi, 3 tane din dersi ya da 5 tane alan dışı ders seçmeleri gerektiğini diğer dersler için sınıf açılmayınca normal ders seçmek zorunda kaldıklarını belirtti.
Her sene aynı dersi seçemeyeceklerini seneye farklı ders alacaklarını söyleyen İmge her türlü din dersini seçmek zorunda bırakıldıklarını dile getirdi. Zaten yeteri kadar din dersi olduğunu belirten İmge, seçmeli din dersi almak istemediğini isterse evde ya da başka bir kursta öğrenebileceğini ifade etti.
(Kocaeli/EVRENSEL)


NE OLMUŞTU?

Ortaokullarda öğrencilere ortak derslerin dışında ‘seçmeli ders paketleri’ sunulacak. Öğrenciler ilgi duydukları alana göre seçmeli dersler alacak ve liseye yönlendirilecek. Ancak pratikte bu sistem Türkiye’de hiç uygulanmadı ve mevcut şartlarda da uygulanması çok zor. Çünkü okutulacak olan seçmeli derslere her okul, öğretmen kadrosu dâhilinde o yıl kendisi karar veriyor.

Dolayısıyla din ağırlıklı derslerin, 2003-11 arasında Diyanet’ten MEB’e geçen 2.227 personel dikkate alındığında- zorunlu derslere dönüşecek gibi görünüyor. Yasaya göre, tüm ortaokullar ve liselerde Kur’an ve Hz. Muhammed’in hayatı seçmeli ders olacak. Zorunlu din dersi uygulaması ise aynen devam edecek. Böylece biri zorunlu olmak üzere üç farklı din dersi ortaokul ve liselerin müfredatına girmiş oldu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Terörün uzantılarıyla görüşmeyiz

SONRAKİ HABER

Karşısına bir alternatif koyacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...