15 Ocak 2019 14:39

Google çalışanlarından sosyal medyada dev protesto

Google çalışanları taciz ve suistimal şikayetlerinde tahkime gidilmesini zorunlu kılan kuralı "zorunlu tahkime son" etiketiyle protesto ediyor.

Google logosu ve #EndForcedArbitration etiketi.

Paylaş

Google çalışanları, şirketteki cinsel taciz ve suistimal şikayetlerinde tahkime gidilmesini zorunlu kılan kuralı protesto etmek için bugün sosyal medyada dünya çapında bir kampanya düzenliyor.

Şirketin çalışanları,  #EndForcedArbitration (zorunlu tahkime son) etiketiyle Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarından şirketin cinsel taciz ve eşitsizlik politikalarını protesto edecek. Bu etiketin yanı sıra #googlewalkout #MeToo #TimesUp #DumpForcedArbitration etiketleri de kullanılacak.

İnternet ve teknoloji devi Google, cinsel taciz, ayrımcılık ve suistimal gibi iddialar karşısında, çalışanların dava açmaları yerine sorunun şirket içinde çözülmesini zorunlu kılıyor.

Protestoyu düzenleyenler ise şirketin iş sözleşmelerinden zorunlu tahkime gidilmesini gerektiren maddeyi tamamıyla kaldırmasını talep ediyor.

Geçtiğimiz yıl kasım ayında Google ofislerindeki binlerce çalışan sokaklara dökülmüş ve şirketin cinsel taciz ve eşitsizlik politikalarını protesto etmişti. Protestoların ardından Google, bu anlaşmayı zorunlu kılmayı durduracağını belirtmiş ve diğer büyük teknoloji şirketleri de benzer kararlar almıştı.

Ancak kampanyayı düzenleyenler Google ve Facebook’un yeni çalışanlarına imzalamaları için hala güncellenmemiş eski sözleşmeyi gönderdiklerini savunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Merkez Bankasında işçi kıyımı iddiası: Onlarca işçi işten atılacak

SONRAKİ HABER

ÇÜ Hukuk Kulübü, "Çukurova Hukuk Zirvesi" düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa