14 Ocak 2019 18:07

Arjantin Sağlık Sekreteri: Hantavirüs vakasından oldukça endişeliyiz

Arjantin Sağlık Sekreteri Adolfo Rubinstein, ülke genelinde tehdit oluşturan Hantavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arjantin Sağlık Sekreteri: Hantavirüs vakasından oldukça endişeliyiz

Görsel: Pixnio

Paylaş

Arjantin Sağlık Sekreteri Adolfo Rubinstein, 10 kişinin ölümüne neden olan hantavirüs enfeksiyonuna ilişkin, “Oldukça endişeliyiz, salgını kontrol altında tutmak için Chubut sağlık yetkilileri ile yakın iş birliği içerisinde çalışıyoruz” dedi.

Gazetelere açıklamalarda bulunan Rubinstein, hantavirüs salgınını ‘son derece ciddi’ olarak nitelendirdi ve virüs kapanların yüzde 30'nun hayatını kaybettiğini söyledi.

Rubinstein, virüsün insandan insana bulaştığını ve bunun kaygı verici olduğunu aktararak, bu nedenle Epuyen kasabasında karantina ve biyolojik korunma önlemleri alındığını bildirdi.

Arjantin'in Chubut eyaletine bağlı Epuyen kasabasında aralık ayında baş gösteren hantavirüs enfeksiyonu nedeniyle şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti. Epuyen ve çevresinde 28 kişide hantavirüs enfeksiyonuna rastlanmış, 85 kişi karantina altına alınmış, kararın virüsün evrimini ve semptomlarını belirlemek için gereken 40 gün boyunca uygulanacağı açıklanmıştı. Ayrıca kent sakinlerine alışveriş haricinde dışarı çıkmama uyarısı yapılmıştı. (Buenos Aires/AA)

ÖNCEKİ HABER

Ay sonuna kadar 200 lira ile idare et edebilirsen!

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa