12 Ocak 2019 16:09
Son Güncellenme Tarihi: 12 Ocak 2019 20:17

Fransa'da pes etmeyen Sarı Yelekliler'in eylemleri 9'uncu haftasında

Fransa’da Sarı Yelekliler hareketinin eylemleri 9. haftada da yasaklama kararlarına ve hükümetin gözdağı mesajlarına rağmen devam etti.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı protesto amacıyla başlayan be hükümetin istifası talebiyle ülke genelinde kitleselleşen sarı yelekliler eylemleri 9. haftasında. Sarı Yelekliler bu hafta da ülke genelinde gösteriler düzenledi. Başkent Paris'te polisin, eylemlere saldırısı sürerken gözaltına alınanların sayısının 102'ye yükseldiği bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eylemler nedeniyle Davos’taki Dünya Ekonomik Forumuna katılmayacağını açıkladı. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise ‘Sarı Yelekliler’in eylemine katılmayı düşürmeye dönük açıklamalar geldi. Castaner, sarı yeleklilerin düzenlediği gösterilere katılanların da şiddet olayları çıkaranlar kadar suçlu olduğunu iddia etti.

Açıklamalara aldırmayan Sarı Yelekliler yine ülke genelinde meydanlara çıkarak hükümete yanıt verdi.

GÖZLATINA ALINANLARIN SAYISI 102'YE YÜKSELDİ

Paris, Bourges, Nantes, Bordeaux, Rouen, Lille, Toulouse, Lyon gibi pek çok kentte eylem yapıldı. Başkent Paris'te polisin, eylemlere saldırısı sürerken gözaltına alınanların sayısının da 102'ye yükseldiği bildirildi.

Ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du Pacifique Meydanı'nda toplanan Sarı Yelekliler Champs-Elysees Caddesi'ne yürüdü. Polis, eylecilerin caddeye girmesini izin vermezken, çatışmalar ağırlıklı olarak Zafer Takı çevresinde yoğunlaştı. 

Sabah saatlerinden itibaren süren eylemlerde gözaltına alınanların sayısı 102'ye yükseldi. 

Calilik tarafından eylemin yasaklandığı Bourges'da da toplanan Sarı Yelekliler, sokaklarda yürüyüş düzenledi

9. defa düzenlenen eylemler için ülke genelinde 80 bin polis görevlendirildi.

MACRON DAVOS’A GİTMEDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eylemler nedeniyle Davos’taki Dünya Ekonomik Forumuna katılmayacağını duyurdu. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Macron’un, 21 Ocakta Versailles’da bir foruma ev sahipliği yapacağı aktarıldı. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı’nın, 15 Ocak’ta ülke çapında müzakereler düzenleyeceği bildirildi.

TALEPLERİ NELER?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Polisin eylemcilere sert müdahalesinin dikkati çektiği protestolarda şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı. ‘Sarı yelekliler’in eylemlerinde çıkan olaylarda şu ana kadar 5 bin 600 kişi gözaltına alınırken, 1000’den fazla kişiye ise hapis cezası verildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Keçiören’de Evrensel ile dayanışma kahvaltısı düzenlendi

SONRAKİ HABER

Kur'an kursunda çocukları istismara maruz bırakan 3 sanığa 139 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...