12 Ocak 2019 13:14

Kolombiya'da yolsuzluğu ‘görmeyen’ başsavcının istifası için protesto

Kolombiya’da inşaat şirketi Odebrecht'in yolsuzluklarını bildiği halde dava açmayan Başsavcı Nestor Humberto Martinez'in istifası için eylem yapıldı.

Kolombiya'da yolsuzluğu ‘görmeyen’ başsavcının istifası için protesto

Fotoğraf: Naloes/Wikimedia Commons (CC-BY-SA 4.0)

Paylaş

Kolombiyalılar, Latin Amerika tarihinin en büyük yolsuzluk skandalının merkezindeki Brezilyalı inşaat firması Odebrecht'in yolsuzluklarını bildiği halde dava açmadığı yönünde eleştirdikleri Başsavcı Nestor Humberto Martinez'in istifası için eylem düzenledi.

Kolombiya'nın Medellin, Cali, Tunja, Barranquilla, Popayan gibi önemli şehirlerinde yolsuzluk karşıtı gösterileri yapıldı. Başkent Bogota'daki Başsavcılık binasının önü de yüzlerce Kolombiyalının gösterisine sahne oldu. 

Başkentte pankartlar ve sloganlarla Başsavcı Martinez'i istifaya çağıran göstericiler, polisin yoğun güvenlik önlemleriyle kapattığı başsavcılık binasına lazerle Odebrecht'in logosunu yansıttı.

Göstericilerin Başsavcılık bayrağını gönderden indirip yaktığı protesto, son günlerde suikastlerle öldürülen toplum liderleri için yapılan saygı duruşu ile sona erdi.

Bu arada ağzı Grupo Aval (Başsavcının çalıştığı eski şirket) logosu ile kapatılmış Martinez maskesi takan Kolombiyalıların, "Siyanür" ve "Başsavcılık" yazılı su şişeleri taşıması dikkati çekti.

Bogota'daki öğrenci gruplarının da destek verdiği gösteriye Kongre Senatörü ve son seçimlerdeki Devlet Başkan Yardımcısı Adayı Angela Maria Robledo da katıldı.

Başsavcı Martinez'in, göreve gelmeden önce Odebrecht’in davalık olduğu "Ruta del Sol II" yol inşaatını yapan konsorsiyumun Kolombiyalı ortağı AVAL'ın avukatlığını yaptığını hatırlatan Robledo, “Nestor Humberto Martinez onurlu şekilde o cübbeyi taşıyamaz” ifadesini kullandı.

Martinez'in, 2 yıldır devam eden toplum liderlerinin suikaste kurban gitmesi konusunda da bir şey yapmadığını söyleyen Robledo, Kolombiyalıların, Başsavcı istifa edene kadar eylemlerine devam etmesi gerektiğini söyledi.

‘EYLEMLER, BAŞSAVCI İSTİFA EDENE KADAR SÜRECEK’

Aktivist Maria Fernanda Carrascal, yargının aynı zamanda ülkeyi de yöneten büyük ekonomik gruplara dokunmadığını ve Kolombiya'da önü alınmayan yolsuzluklar karşısında öfke duyduklarını dile getirdi.

Peru'daki Odebrecht soruşturmasını engellemekle suçlanan Peru Başsavcısı Pedro Chavarry'nin istifasını hatırlatan Carrascal, şunları söyledi:

“Uluslararası topluma, suçluların cezalandırılması amacıyla Birleşmiş Milletlerin (BM) garantör olacağı uluslararası bir mekanizma kurulması için onların desteğine ihtiyacımız olduğunu söylemek istiyorum. Çünkü bu ülkede maalesef garantimiz yok. Eylemlerimiz, Başsavcı Nestor Humberto Martinez'in istifasına ve böylece bu ülkedeki kurum ve kuruluşların bizim için güvenilir hale geleceği zamana kadar devam edecek.”

KOLOMBİYA'DAKİ ODEBRECHT

Ülkede geçen ay, Odebrecht davalarının bazılarına bakması için başkent Bogota'daki Sergio Arboleda Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Leonardo Espinosa özel savcı olarak görevlendirilmişti.

Davaların sanıklarından eski Ulusal Altyapı Ajansı Direktörü Luis Fernando Andrade cezaevinden salınmasının ardından yurt dışına çıkmıştı. Siyanürle intihar eden Merchan da bu davadaki tanıklardan biriydi.

Kolombiya'da hafta başında Odebrecht davasının önemli tanıklarından, Şeffaflık Komisyonu eski Sekreteri Rafael Merchan'ın siyanürlü su içerek intihar ettiği ortaya çıkmıştı.

Davanın bir diğer önemli tanığı Jorge Enrique Pizano kasımda kalp krizinden ölmüş, cenaze töreni için ülkesine dönen oğlu Alejandro ise babasının masasında bulunan ve daha sonra siyanürlü olduğu ortaya çıkan suyu fark etmeden içerek hayatını kaybetmişti. (Bogota/AA)

ÖNCEKİ HABER

Politikleşemeyen Türk polisiyesi

SONRAKİ HABER

İşçi servisi otomobille çarpıştı: 1 ölü, 4'ü ağır 19 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa