11 Ocak 2019 13:47

KKTC’de Meclis’e ‘savaş halinde de vicdani ret hakkı’ tasarısı sunuldu

KKTC Meclisi’ne sunulan tasarı kabul edilirse ‘savaş halinde’ de vicdani ret hakkı uygulanacak.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türkiye'nin 1974 Harekatı nedeniyle ‘ateşkesin’ olduğu Kıbrıs’ta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümetinin Cumhuriyet Meclisi’ne getirdiği vicdani ret yasa tasarısının detayları belli oldu.

Yasa tasarısına göre, savaş halinde dahi vicdani ret hakkı kullanılabilecek. Yasa tasarısında, “Savaş ve benzeri hiçbir olağanüstü hal gerekçesi ile, vicdani ret hakkının kullanımı sınırlandırılamaz ve engellenemez” ifadeleri yer alıyor.

Tasarıda yer alan ‘Vicdani ret hakkını, askerlik çağına gelmiş olup kendisini vicdani retçi olarak tanımlayan, ahlaki, vicdani, siyasi, dini gerekçelerle, yurt ödevini silahlı kuvvetlerde asker olarak yerine getirmek istemeyenler’ maddesiyle, mevcut askerler de vicdani ret hakkından yararlanacak.

6 KİŞİLİK KURUL OLACAK

Tasarıya göre vicdani ret için bir kurul kurulacak. Bu kurulda 6 temsilci görev alacak. Bunlar; Başsavcılığı temsilen bir savcı, silahlı kuvvetler temsilcisi, yüksek öğretim ve akreditasyon kurulunu temsilen Anayasa hukukçusu, eğitim işleri ile görevli Bakanlığın temsilcisi ve bir sosyolog öğretim görevlisi olacak.

ASKER VE YARGI OLUMSUZ GÖRÜŞ VERMİŞTİ

KKTC’de Başsavcılık ile askeri makamlar vicdani ret konusunda olumsuz görüş vermişti. Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Demokrat Parti ve Toplumcu Demokrasi Partisi hükümeti yasa tasarısını Meclis’e sunmuştu. KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay yasa tasarısının bir ay içerisinde Meclis’ten geçeceğini açıklamıştı. (Lefkoşa/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Journalist Pelin Ünker: If I receive the Paradise Papers again, I will report on them once more

SONRAKİ HABER

Buca'da eski eşi tarafından katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...