ABD’de İran’la Suriye’yi konuştu

ABD’de İran’la Suriye’yi konuştu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 67. dönem açılış toplantıları için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüştü. Davutoğlu'nun Ahmedinecad'dan “Suriye'deki kanın durması için İran'ın nüfuzunu kullanmasını istediği” ö

Davutoğlu, programda olmamasına rağmen İran heyetinin talebi üzerine Ahmedinecad ile bir araya geldi. Diplomatik kaynaklara göre, görüşmede İslam dünyasındaki temel sorunlar, Suriye, “terörle mücadele” ve bazı İranlı yetkililerinin Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamadan duyulan rahatsızlıklar görüşüldü. Ahmedinecad, Suriye’deki kanın durmasını kendilerinin de istediğini ifade etti.

Ahmedinecad'a düşüncelerini aktaran Davutoğlu, “Türkiye'nin Suriye halkının yanında yer aldığını” iddia etti ve Türkiye, İran ve Mısır arasında Kahire'de yapılan toplantının verimli geçtiğini söyledi. Davutoğlu, son zamanlarda İranlı bazı yetkililerin Türkiye hakkında yaptığı açıklamalardan duyulan rahatsızlığı da dile getirdi. Ahmedinecad ise bakanı dışında yapılan açıklamaların İran’ı temsil etmediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net