08 Ocak 2019 16:44

Yanlışlıkla Yunanistan sınırına geçen kepçe operatörünün cezası kalktı

Yunanistan, sınır ihlali yapan kepçe operatörünün cezasını kaldırdı, el koyduğu kepçeyi de iade etti.

Yanlışlıkla Yunanistan sınırına geçen kepçe operatörünün cezası kalktı

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Yunanistan’ın Orestiada İstinaf Mahkemesi’nce, Edirne’de Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a yasa dışı geçtiği iddiasıyla gözaltına alınıp, serbest bırakılan Musa Alerik’in hapis ve para cezasının iptal edilmesine karar verildi. El koyulan belediyeye ait kepçenin de iadesine hükmedildi.

Fotoğraf: DHA

Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde kepçe operatörü olarak çalışan 38 yaşındaki Alerik, Yunan askerlerince geçen yılın Mayıs ayında, Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki su hattı yenileme çalışmaları sırasında kullandığı kepçeyle Kastanies Sınır Kapısı'nı 8 metre geçtiği iddiasıyla gözaltına alındı.

Yunan İlk Derece Mahkemesi’nce Musa Alerik, ülkeye izinsiz giriş yaptığı için 5 ay hapis ve 1500 avro para cezasına çarptırılmıştı. Alerik’in hapis cezası, 3 yıllığına ertelenirken, kepçeye de el koyulmasına karar verilmişti. İşlemlerinin ardından serbest kalan Musa Alerik, olaydan 4 gün sonra Edirne'ye döndü. Edirne Belediyesi tarafından kepçenin alınabilmesi için Yunanistan İstinaf Mahkemesi'ne dava açılırken, kanalizasyon müdür vekili Ayhan Özer ve makine teknikeri Hasan Şahin ise tanık olarak görevlendirildi.

Fotoğraf: DHA

Yunanistan'ın Orestiada kentinde bugün görülen davanın duruşmasına, Orestiada Barosu avukatlarından Cristina Kapetanidou, Edirne Belediyesi adına Edirne Barosu avukatı Hüseyin Sıragezen ve tanıklar Ayhan Özer ile Hasan Şahin katıldı. Orestiada İstinaf Mahkemesi hakimi, tanıklara Musa Alerik'in pasaportunun olup olmadığını, Yunanistan'da akrabası bulunup bulunmadığını, sınırdan neden karşıya geçtiğini ve kepçeyle gümrük sahasında ne iş yapıldığını sordu.

'SINIRI YANLIŞLIKLA GEÇTİ'

Ayhan Özer ve Hasan Şahin, verdikleri tanık ifadelerinde, kepçe operatörü Musa Alerik'in 10 yıldır belediyede çalıştığını, evli ve 2 çocuk sahibi olup, daha önce yurt dışına çıkmadığını söyleyerek, sınırı da yanlışlıkla geçtiğini kaydetti. Tanık Özer, "Musa'nın pasaportu yok ve ilk kez gümrük sahasında çalıştı. Askerlerin kıyafetleri benzer olduğu için Yunanistan sınırını geçtiğini fark etmedi" diye konuştu.

Tanıkların ardından savunma yapan Yunan avukat Cristina Kapetanidou ise Musa Alerik'in gümrük sahasına ilk kez gelerek, su şebekesi işinde çalıştığını ve pasaportu olmadığını belirterek, "Musa Alerik yanlışlıkla sınırı geçti ve Yunanistan'a gitme isteği yoktu. Bu nedenle cezanın iptal edilerek, kepçenin de iade edilmesini talep ediyoruz" dedi.  

Orestiada İstinaf Mahkemesi'nce savunmaların ardından Musa Alerik'in para ve hapis cezası, sınırı kasıtlı geçmediği için iptal edildi. Kepçenin ise Edirne Belediyesi'ne iade edilmesine karar verildi.

Fotoğraf: DHA

'BERAAT KARARINDAN MEMNUN OLDUK'

Duruşmanın ardından konuşan Yunan avukat Cristina Kapetanidou, mahkeme heyetinin doğru karar verdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Musa Alerik, sınırı kanunsuz olarak geçmesinden dolayı daha önce ceza almıştı. Bu cezaya yaptığımız itiraz kabul edildi ve kasıt bulunmadığından beraatine karar verildi. Çok haklı bir karar olduğunu zaten biliyorduk; çünkü herhalde bir kastı yoktu ve hata ile sınırı geçmişti. Yunanistan mahkemesi de itirazımızı haklı gördü. Beraat kararı verildiği için de çok memnun olduk. İlk mahkeme tabi Türkiye'de yargılanan 2 Yunan askerden dolayı gölge altında gibi değerlendirme yapmıştı, çabuk bir mahkeme olduğu için orada da herhangi bir sorun çıkmamıştı; ancak ceza kararının bundan etkilenmediğini düşünüyoruz. Buna rağmen yeterli bir araştırma yapılmadan karar verilmişti. Bu mahkemede bu hatayı da düzeltmiş olduk.”

Fotoğraf: DHA

'OPERATÖRÜ ALDIK, KEPÇEYİ DE KURTARDIK'

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da kararın ardından, "Bugün görülen duruşmada davayı kazandık. Edirne Belediyesi'ne ait olan kepçeyi geri alma kararı verdi mahkeme. Hem operatörü almış olduk hem de kepçeyi geri almış olacağız" açıklamasını yaptı.

Fotoğraf: DHA

NE OLMUŞTU?

Edirne Pazarkule Sınır Kapısı'nda su kuyusu çalışması için Edirne Belediyesinden iş makinası yardımı istenmişti. Belediye işçisi gümrüklü sahada hidromekle (kepçe) çalıştığı sırada yanlışlıkla Yunanistan tarafına geçmişti.

Yunan askerleri tarafından tampon bölgede gözaltına alınan kepçe oparatörünün Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde çalışan Musa Alerik olduğu belirlenmişti. Yunan askerleri Alerik'in kullandığı kepçeye de el koyarak kendi sınır kapılarına götürmüştü. Yunanlılar, Musa Alerik'in 8 metre sınırı geçtiğini iddia etmişti. (Orestiada/DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Kriz bölgeye işsizlik, yoksulluk ve güvencesizlik olarak yansıdı

SONRAKİ HABER

Lise öğrencisini vuran polisin tutuklanması talebi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa