Tank Palet işçileri özelleştirmeye karşı 19 Ocak’ta miting yapacak

Sakarya’daki Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine karşı Türk-İş, 19 Ocak’ta Sakarya’da miting yapacak.

08 Ocak 2019 16:00
Son Güncellenme Tarihi: 08 Ocak 2019 19:11
Paylaş

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunan 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı içindeki askeri üretimin yapıldığı Tank Palet Fabrikası hakkında verilen ‘özelleştirme’ kararının yankıları sürüyor. Fabrikada yetkili olan Türk-İş’e bağlı Harb-İş Sendikası, 22 farklı ilde özelleştirme kararının iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı.

Sakarya’da Atatürk Bulvarı’nda stant kuran sendika temsilcileri, 1 milyon imzaya ulaşma hedefinde olduklarını söyledi. Demirören Haber Ajansına röportaj veren Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman, “Türkiye genelinde Türk-İş’e bağlı sendikalar imza kampanyalarına işyerlerinde devam ediyorlar. Bu işçi üretmiyor mu? Burada önemli olan Sakaryalıların hakkını korumak. Burası bir vakıf arazisi, para toplanmış, bu araziler alınmış zamanında. Biz bu fabrikanın özelleştirilmesine karşıyız” dedi.

‘BURADA BİTMEYECEK’

Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz ise fabrikanın borsa şirketlerine satılması kararının ülkeyi pimi çekilmiş bomba haline getireceğini ifade ederek, “Geçen hafta başlamıştık, perşembe günü bunu bir basın açıklamasıyla sonlandıracağız. Bu mücadele burada bitmeyecek. 19 Ocak’ta da Türkiye genelinden Türk-İş ailesi olarak tüm emekçi arkadaşlarımızı Sakarya’ya taşıyacağız. Çok büyük bir kalabalıkla miting yapacağız. Bosna Caddesi, müftülük önünden Gar Meydanı’na yürüyüş yapacağız. Buradan taleplerimizi yeniden dile getireceğiz” dedi.

Türk-İş özelleştirmeye karşı 19 Ocak Cumartesi günü Adapazarı Demokrasi Meydanı’nda, çevre illerdeki sendika üyesi işçilerin de katılımıyla miting düzenleyecek. (HABER MERKEZİ)

'TELEKOM'A VE ŞEKER FABRİKALARINA OLAN BİZE DE OLMASIN'

İmza standında konuştuğumuz işçiler ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın fabrikayı ziyaret ettiğini söyledi. Akar, fabrikayı ziyaretinde işçilere, arsa dahil fabrikadaki hiç bir şeyin satılmayacağı ve 25 yıllığına üretimin özel sektöre devredileceği bilgisini verdi. İşçiler, "Bunun yanında Akar, bizim hiçbir özlük hakkımıza dokunulmayacağını söyledi. Bizim tayin hakkımız var, örneğin ben Kayseri'deki fabrikaya tayinimi isteyebilirim fakat şu an kimse tayin hakkını kullanamıyor, bu hakkımızı kullanamıyoruz. Daha öncesinde şeker fabrikaları ve Türk Telekom için de aynısı söylendi işçilere, sonucunu gördük. İşçiler de mağdur edildi, devletin kendisi de zarara uğradı. Şu an Türk Telekom'un durumu da ortada" dedi.

'MİTİNG ÇALIŞMALARIMIZA BELEDİYE ENGEL OLMAK İSTİYOR'

İşçiler, Harb-İş sendikasının bu süreçte yanlarında olacağına inandıklarını belirterek "19 Ocak'taki miting için çalışıyoruz. Bunlardan birisi de Sakarya'daki bilboardlara afiş asılmasıydı. Sendikamız 50 bilboarda afiş asılması için reklam şirketiyle anlaştı. Fakat şirket belediyenin baskısı sonucunda anlaşmadan vazgeçti. Duraklara astığımız mitinge çağrı afişleri de belediye ekiplerince asıldıktan hemen sonra sökülüyor. Buradan bütün Sakarya halkına, işçilere 19 ocaktaki miting için tekrar çağrıda bulunuyoruz" dedi. (Sakarya/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

9 Ocak Çarşamba günü kar nedeniyle okulların tatil edildiği il/ilçeler

SONRAKİ HABER

2020'nin ilk partisi kuruldu: Anadolu Birlik Partisi (ABP)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...