OMK’da işçiler tek vücut

OMK’da işçiler tek vücut

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde sendikalaştıkları için işten atılan OMK ambalaj işçileri direnişlerinin 7. gününde. İşçiler 7 günü geride bırakırken halen kararlı ve içerde çalışan işçiler de desteklerini sürdürüyor. 3 gündür öğlen yemeklerini yemeyerek boykot eden OMK iş&cced

Selüloz-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İlhan Aktaş, mücadelelerinin, işçilerin yeniden işlerine dönmesine kadar devam edeceğini söyledi. Gün boyu, direniş çadırına yapılan ziyaretlerin kendilerine güç verdiğini söyleyen Aktaş, kendilerini ziyaret eden Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a teşekkür etti. İşçilere dayanışma amacıyla öğle kumanyası getiren Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç, “Biz açıkça söylüyoruz, emekten ve alın terinden yanayız. İşçiler zarar görmeden bu sorunun çözümlenmesini istiyoruz” dedi.

FABRİKA MÜDÜRÜ YOLUNU DEĞİŞTİRİYOR

İşçiler, fabrika müdürünün direniş çadırının önünden geçmemek için her zaman kullandığı yolu değiştirdiğini söylüyor. İşçiler tüm günlerini çadırda geçirirken, fabrika yönetimi müzik sesinden rahatsız olduğunu ileri sürerek şikâyette bulundu.

Anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldıklarını belirten işçiler, işverenin tutumuna anlam veremiyor. Sendikalaştıktan sonra yıldırmak için arızalı ve kullanmayı bilmedikleri makinelere görevlendirilerek hataya zorlandıklarını ifade eden işçiler, “İşçi varsa, patron vardır. Biz bir aileyiz diyorlar ama cami önüne konulmuş çocuk muamelesi yapıyorlar” dedi.

BU YOLA BAŞ KOYDUK

5 ay önce örgütlenmeye başladıklarını söyleyen bir işçi şunları söyledi: “Sendikaya üye olduktan sonra işçilere rahat vermediler. Çay molalarını kestiler, tehdit ettiler ve istifaya zorladılar. Onlar hiç düşündüler mi evlerine bir poşet alıp çoluğuna çocuğuna götürürken, biz bir poşeti ancak bir ayda götürebiliyoruz. Bu yola baş koyduk, direnişimiz bitmeyecek.” (Eskişehir/EVRENSEL)

www.evrensel.net