26 Eylül 2012 16:28

Yurtlarda yer ve yemek için eylem

ÜNİVERSİTELERİN açılması ile birlikte öğrencilerin yaşadığı barınma sorunları tekrardan baş göstermeye başladı. Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında  kalan öğrenciler, yer ve yemek sorunları yaşıyor.Diyarbakır’da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ziya Gökalp Öğrenci Yurdu’nda kalan Dicl

Yurtlarda yer ve yemek için eylem

Paylaş

Diyarbakır’da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ziya Gökalp Öğrenci Yurdu’nda kalan Dicle Üniversitesi öğrencileri yurdun kapasitesinden fazla öğrenci almasından kaynaklı yer ve yemek sorunu yaşadıklarını belirterek, yurt önünde eylem gerçekleştirdi. Eylemde sık sık “Yönetim istifa” sloganları atan öğrenciler, mevcut yurdun arka kısmında yapılan yeni yurt binasının kullanıma açılmadan öğrencilerden ücret tahsil edildiğini dile getirerek, orada kalması gereken öğrencilerin Ziya Gökalp Yurdu’nda kalması nedeniyle yer sıkıntısı yaşadıklarını ifade etti.

Öğrenciler, lavabo, mescit gibi yerlerde dahi öğrencilerin yer sıkıntısı nedeniyle yatmak zorunda kaldıklarını belirterek, yemeklerin de pahalı satıldığını ifade etti.

480 KAPASİTELİ YURTTA 700 ÖĞRENCİ KALIYOR

Siirt Kredi Yurtlar Kurumu yurdunda kalan kadın öğrenciler, ise  kapasitesi 480 olan yurda 700 civarında öğrenci alınması sonucu yaşanan sıkıntıları protesto etmek amacıyla 2 gün önce yurda girmeme eylemi başlattı.

Yer sıkıntısı nedeniyle öğrencilerin depo ve etüt odalarında yatırıldığını belirten öğrenciler, 2 gün önce yurda girmeme eylemi başlatmıştı. Bu sorunların önüne geçmek için Siirt-Kurtalan yolunun 10. kilometresinde yeni yapılan ve 1 Eylül tarihinde bitmesi gereken yeni yurdun ise inşaatının tam olarak bitmemesi, sorunu daha kalıcı hale getirmiş durumda. Kadın öğrenciler için yapılacak olan yeni yurdun ulaşım ve güvenlik sıkıntıları olduğu belirtilirken, 150’ye yakın kadın öğrencinin 270 dilekçe toplayarak Kredi Yurtlar Kurumu Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’ne gönderdiği öğrenildi.

2 günlük yurt boykotundan sonra öğrenciler ile görüşmek için dün Siirt Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’na gelen KYK Diyarbakır Bölge Müdür Yardımcısı Metin Yılmaz öğrenciler ile görüştükten sonra Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ı ziyaret etti. Yılmaz 10-15 gün içinde sorunun çözüleceğinin sözünü alan öğrenciler eylemi sonlandırdı. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Davalık karikatüre beraat

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa