06 Ocak 2019 09:09

Et ve Süt Kurumunda et bulamayan Sayıştay: Vatandaş et yiyemiyor

Et ve Süt Kurumunu denetleyen Sayıştay, kurumun marketlerinde et bulamadı, yurttaşlar et tüketemediği için bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünün 2017 yılı faaliyetlerini inceleyen Sayıştay, yurttaşın ucuz et yemek için Et ve Süt Kurumunun marketlerine gittiğini ancak et bulamadığını bildirdi, “Piyasa şartlarında vatandaşın et tüketmesi zor. Marketlerinizde et bulundurun” uyarısında bulundu.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre, Et ve Süt Kurumu yurt içi besleyiciden 22 bin 822 büyükbaş, 8 bin 51 küçükbaş olmak üzere toplam 31 bin 873 hayvan aldı ancak bu alım yurttaşların talebini karşılamadı. Bunun yerine ithal hayvan ve ete yönelme olduğuna dikkat çeken Sayıştay, ithal etin kamuya maliyetinin 3,1 milyar TL olduğunu vurguladı. Raporda, BİM ve A101 ile yapılan “ucuz et” anlaşması sonrasında bu marketlere de 25 bin 37 ton et satışının yapıldığına işaret edildi.

‘TALEP KARŞILANMIYOR’

Et ve Süt Kurumunun piyasaya göre daha düşük fiyatlarda et sattığını hatırlatan Sayıştay, kurumun mağazalarında et bulunamadığını ifade etti. Yurttaşın ucuz et için yöneldiği kurumda daima et satışının yapılması gerektiğine vurgu yapan Sayıştay denetçileri, “Kurum kombina ve mağazalarında yapılan inceleme ve denetleme çalışmalarında, kuşbaşı, kıyma gibi temel et ürünleri ile sucuk gibi şarküteri ürünlerinin satış mağazalarında zaman zaman mevcut olmadığı, kurumun tüketici talebini yeterince karşılayamadığı gözlenmiştir” dendi.

Piyasa fiyatları ile kurumun satış fiyatları arasındaki farkın gittikçe arttığını anlatan Sayıştay, “Et ve Süt Kurumunun ana statüsünde yer alan ‘tüketicinin korunması’ görevinin yerine getirilmesi konusu dikkate alınarak, kurumun satış mağazalarında satılan temel et ürünleri ile şarküteri ürünlerinin tüketici taleplerini karşılaması konusunda azami gayret gösterilmesi gerekiyor” uyarısında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana'da mülteci tarım işçilerinin çadırını su bastı

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...