04 Ocak 2019 15:58

Maraş'ta, Arapça yazılı tabelalar söküldü

Maraş’ta Suriyeliler tarafından işletilen işletmelerdeki 'Arapça' yazılı tabelalar söktürüldü.

Maraş'ta, Arapça yazılı tabelalar söküldü

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Maraş’ta dükkanların 'Arapça' yazılı tabela ve afişleri zabıta ekiplerince söktürüldü. Uygulamanın son dönemde kentteki Arapça yazılı işyerlerinin artması üzerine hayata geçirildiği öğrenildi. Denetimlerde standartlara uymayan Arapça yazılı reklam tabelaları, pankartlar ve afişler söktürüldü.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Eyup Karataş, söktürülen tabelaların Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun ile İktisadi İşletmelerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun hükümlerine ve ayrıca Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yayınlanan Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar için Kurallar standardına aykırı olduğunu belirterek şöyle dedi:

“TSE tarafından yayınlanan bu standart çerçevesinde tabela üzerindeki yazılarda Türkçe kelime kullanımı esas alınmış, tabelada eğer yabancı dilde de ifadeler kullanılacaksa Türkçe kelimenin yaklaşık yüzde 25’i büyüklüğündeki puntolarla yazılması kuralı getirilmiştir. Bu kapsamda, zabıta dairesi başkanlığımız ve il emniyet müdürlüğü ekiplerimizle ilimiz genelinde, standartlara uygun olmayan ve aynı zamanda görüntü kirliliğine de neden olan tabelaların söktürülmesine yönelik denetimlerimize devam ediyoruz.” (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kök hücre kampanyasına Zonguldak ve Çaycuma’dan yoğun katılım

SONRAKİ HABER

CHP: Üsküdar'da 7 bin hayali seçmen tespit ettik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa