03 Ocak 2019 14:17

ABD, Patriot teklifini Türkiye'ye sundu

ABD, Türkiye'ye Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin satışı için teklifini sundu.

ABD, Patriot teklifini Türkiye'ye sundu

Fotoğraf: ABD Federal Hükümeti

Paylaş

ABD yönetiminin, Türkiye'ye Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin satışı için teklifini sunduğu bildirildi.

AA'nın haberine göre, ABD'den gelen bir heyet Ankara'da Savunma Sanayii Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'ndaki muhataplarından oluşan heyetle görüşmeler yapıyor.

Görüşmelerde ABD yönetiminin Patriot sistemleriyle ilgili satış teklifini Türkiye'ye ilettiği öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot sistemlerinin Türkiye'ye satışına 19 Aralık'ta onay vermişti. ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, "Dışişleri Bakanlığı, tahmini 3,5 milyar dolar değerinde 80 MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş Patriot füzesi, 60 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipman satışını onaylamaya karar verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu satış konusunda bugün Kongreyi bilgilendirdi." açıklamasını yapmıştı.

Savunma sistemi paketine 4 AN/MQP-65 radar seti, 4 kilitlenme kontrol sistemi, 10 anten direk grupları, 20 M903 fırlatma istasyonu, 5 elektrik santralinin yanı sıra iletişim teçhizatları, test cihazları, menzil programları ve destek ekipmanlarının dahil olduğu ifade edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da gazetecilerle yaptığı yıl sonu değerlendirme toplantısında, "Yaklaşık 1,5 sene önce zaten Patriot almak istediğimizi mektupla ABD'ye iletmiştik. Zaten dışişleri bakanlığının olur vermesi de bu talep üzerineydi. Patriot alırız ama aldığımız S-400' leri de iptal etmeyiz." ifadesini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Evli olduğu kadını ve 7 aylık bebeği darbetti, serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Political Scientist Barış Alp Özden: 'Trump is a very functional name for US capital'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa