03 Ocak 2019 12:16

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih Türkiye'de

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'i resmi törenle karşıladı.

Fotoğraf: Erçin Top/AA

Paylaş

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'i, resmi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki törende, Erdoğan ve konuk cumhurbaşkanının alandaki yerlerini almasının ardından iki ülkenin milli marşları çalındı ve 21 pare top atışı yapıldı. Konuk Cumhurbaşkanı Salih, Muhafız Alayı Tören Kıtasını, "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve o dönemin kostümlerini giyen askerler de yer aldı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Erdoğan ve Salih, merdivenlerde Türkiye ve Irak bayrakları önünde poz verdi.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Ankara Valisi Vasip Şahin ile diğer yetkililer de yer aldı. 

İKİ LİDERDEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Erdoğan ve Salih baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptıktan sonra ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan, Türkiye- Irak Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarının kaldığı yerden devam ettirileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ın IŞİD ile mücadeleden galip çıktığına, ancak bedelinin ağır ödendiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Gerçekten tarihi ve medeniyeti birçok yerlerde yerle yeksan etiler ve binlerce Iraklı kardeşimiz de bu esnada maalesef şehit oldu. Türkiye bu zorlu mücadelesine Irak’a güçlü bir destek vermiştir. Bu vesileyle DEAŞ’la mücadelede şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması, istikrar ve güvenliğinin sağlanması, Irak siyasetimizin temelini oluşturuyor. Türkiye, Irak’ın istikrar çabalarına her türlü katkıya hazırdır. Bu gerek altyapı, gerek üstyapı, bütün bu süreç içerisinde yapabileceğimiz her türlü destektir. Burada ticari ilişkilerimizde gıda, ilaç, tekstil, her alanda her desteği vermeye hazırız. Yeni hükümetin kapsayıcı politikalarla tüm Irak halkının refah ve esenliğini sağlaması en büyük temennimizdir. Kıymetli kardeşim Salih’in çabalarıyla bu konuda da başarı sağlanacağına inanıyorum. Irak’taki seçimler ve hükümet kurma süreci nedeniyle geçtiğimiz yıl Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısını yapamadık. Konseyin dördüncü toplantısını bu yıl gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz."

'TİCARİ İLİŞKİLERİ 20 MİLYAR DOLARA YÜKSELTELİM'

Erdoğan, "İkili ticaretimizde 2013’te 16 milyar dolarla bir rekor kırmıştık. Diyorum ki; şimdi kaldığımız yerden 20 milyar dolara bunu yükseltelim. Bu seviyeyi yeniden yakalamak, hatta ikiye katlayalım, bunu yapabilecek güce sahibiz. Türk özel sektörü, Irak ekonomisinin canlandırması için her katkıyı yapacak imkana sahiptir. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı ile ticari ilişkilerimizin akdi çerçevesinin tamamlanmasını da konuştuk. Kapsamlı ekonomik işbirliği anlaşmasının bir an önce Irak tarafında yürürlüğe konmasını arzu ediyoruz. Yatırımların karşılıklı teşviki anlaşmasını da en kısa sürede sonuçlandırmayı arzu ediyoruz" dedi.

'BU ORTAKLIK TÜM BÖLGEYE HİZMET EDECEK'

Irak’ın Türkiye ile gerçek anlamda işbirliği ve stratejik ortaklık sağlama iradesine sahip olduğunu belirten Irak Cumhurbaşkanı Salih ise, "Bu ortaklık sadece iki ülke değil, tüm bölgeye hizmet edecektir. Çalışacağız, en yakın zamanda Türkiye Irak YDSİK toplantısını gerçekleştireceğiz. Bütün bu meseleleri detaylı olarak ele alacağız. Su konusunda Cumhurbaşkanı özel temsilci tayin ettiler. Bundan dolayı kendilerine müteşekkiriz. Bu problemin temelde çözülebilmesi için atılan bu adımı da önemli görmekteyiz" şeklinde konuştu.

Ülkelerin kaderinin komşularının kaderiyle beraber olduğunu söyleyen Salih, şunları söyledi: "Bir ülke refah içindeyken, diğer ülkenin sıkıntı içinde olması veya tersi mümkün değil. Bunun karşılıklı etkileri var. Bu sıkıntıların omuz omuza durarak çözülmesi mümkündür. Suriye meselesinin çözülmesi ve Suriyelilerin özgür iradesiyle kendi kaderini belirlemesi önemli bir konu. Tüm konuların çözümlenmesi bağlamında Irak’ın, Türkiye’nin rolü büyük. Bu bağlamda ortak çıkarlarımız çerçevesinde bölgemizin ve halkımızın faydasına olacak adımları beraber atmalıyız." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP'nin Ankara adayı Mehmet Özhaseki projelerini açıkladı

SONRAKİ HABER

Polisten, ölüm tehdidi alan kadına: Masraflarını karşılamazsan koruma veremeyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa