02 Ocak 2019 21:26

Açlık grevi nedeniyle gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı

Adana’da açlık grevi nedeniyle gözaltına alınanlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Adana’da DTK Eş Başkanı ve Milletvekili Leyla Güven'e destek amacıyla 16-17 Kasım tarihlerinde yapılan 2 günlük açlık grevi ve açlık grevi öncesi yapılan basın açıklaması ile ilgili pazar günü evlerine polis baskını yapılarak gözaltına alınan 5 kişi 3 gün sonra adliyeye getirildi.

HDK Adana Sözcüsü Olcay Süzgün, DBP Adana İl Başkan Yardımcısı Hasan Kocaman, HDP Adana İl Yöneticisi Suphiye Bayav, DBP Adana İl Yöneticisi Güle Bal ve SYKP İl Başkanı Mehmet Ali Gülşen’in savcılık ifadeleri tamamlandı.

Avukatlar DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’ın, hakkında açlık grevine girmek ve eyleme destek vermek amacıyla yaptığı konuşmalardan açılan davada delil yetersizliğinden beraat ettiğini hatırlatarak aynı durumla karşı karşıya olan müvekillerinin serbest bırakılmasını istedi.

Basın açıklamasına ve açlık grevine katılan kurum temsilcilerin emniyet ifadelerinde yapılan eylemlere PKK’nin talimatı ile katılıp katılmadıkları soruldu. Savcılıktaki işlemlerin ardından mahkemeye sevk edilen 5 kurum temsilcisi adli kontrol imza artıyla serbest bırakıldı.

‘GÖZLATILAR YEREL SEÇİMLERE YÖNELİK’

HDP İl Örgütü İnönü Parkı’nda  düzenlediği basın açıklamasında seçimlere giderken Türkiye genelinde artış gösteren HDP ve bileşenlerine yönelik gözaltı furyasına dikkat çekilerek gözaltıların nedeninin seçim öncesi HDP’yi güçsüzleştirmek olduğu belirtilmişti. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Cumhur İttifakı'nda kimse çizdiğimiz çizginin dışına çıkamaz

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...