Tüm arkadaşlarım serbest bırakılsın

Tüm arkadaşlarım serbest bırakılsın

Diyarbakır’da görülen KCK davası tutuklularından Antropolog Müge Tuzcuoğlu, dün görülen duruşmadan tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildikten sonra gazetemize konuştu. 7 aylık tutukluluktan sonra çıkarıldığı duruşmada serbest kalan Tuzcuoğlu, “Böyle bir davada, bu suçlamalar ile yargılanmak yeterince ağır. Az

Faruk Ayyıldız

19’u tutuklu 27 kişinin  yargılandığı KCK davasının dün görülen duruşmasında Müge Tuzcuoğlu, Ramazan Kızıltepe, Mehmet Çetin, Cavidan Yaman, Mehmet Ekici, Mehmet Salih Yalçınkaya ve Türki Gültekin ile isimleri öğrenilemeyen 2 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Dava 14 Aralıka ertelendi. Tahliye kararının ardından gece geç saatlerde tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden tahliye edilen Tuzcuoğlu’nu cezaevi kapısında karşıladık. Tuzcuoğlu’yla 7 aylık tutukluluk sürecini ve duygularını konuştuk.

Mahkemede yaptığı savunmasında fikirlerin artık yargılanmaması gerektiğini ifade eden Tuzcuoğlu tahliye kararının 7 aydır kaldığı koğuşta büyük mutluluk ve umut yarattığını belirterek, cezaevinde çok iyi dostluklar kurduklarını ve içeride kalan arkadaşları için üzgün olduğunu söyledi. Cezaevinden çıkmanın, cezaevine girmekten daha zor olduğunu belirten Tuzcuoğlu, “Çünkü oradaki insanların yakın bir sürede dışarı çıkamayacaklarını biliyorsun. Oradaki insanlar ile 7 ay içerisinde dostluk kuruyorsun, çok şey paylaşıyorsun ama onları orada bırakıp çıkıyorsun, bu ağır bir şey” dedi.  

‘7 AY ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ’

7 ay önce kendisi için yeni bir sürecin başladığını belirten Müge Tuzcuoğlu, “Bir yanı ile birçok şeyi yıktılar ama bir yandan da çok şey kurdular. ‘7 ay içerisinde insanın hayatı değişir mi’ diye düşünüyordum, değişiyormuş. Kurduğun birçok şey üzerinden hayatın değişiyor. Ama sen onun üzerinden yeni filizler, yeni şeyler çıkartabiliyorsun” dedi. Umutsuzluğa kapılmamayı kendilerinden öncekilerden öğrendiklerini söyleyen Tuzcuoğlu, “Öğrendiklerimizi uygulamaya çalıştık” şeklinde konuştu.

‘İÇERİDE EN ÇOK ÖZGÜRLÜĞÜ DÜŞÜNÜYORSUN’

İnsanların cezaevinde en çok özgürlüğü düşündüğünü ifade eden Tuzcuoğlu, “Biz özgürlüğü elimizden alanlardan kazanmamıştık. Özgürlüğü kendi yaşamımızda kazanmıştık. O yüzden orada elimizden alınan özgürlük değil, sevenlerimizdi. Ama şimdi onlarla da birlikteyiz” şeklinde konuştu.

7 ayın ardından ilk kez çıkarıldıkları mahkemenin görüldüğü duruşma salonunun fiziki koşulları bir yana kendisini rahat ifade edebildiği bir mahkeme olduğunu söyleyen Tuzcuoğlu, yargılanmalarına neden olan suçlamalara ilişkin “Dosyayı, iddianameyi az çok takip eden, bilen, hukuktan anlayanlar dosyada ciddi bir suçlama olmadığını görebildi” dedi. “Bütün suçlular ‘biz hiçbir şey yapmadık, suçsuzuz’ der ama bu dosyada gerçekten bir şey yoktu ve suç bulunamazdı” şeklinde konuştu. Böyle bir davada, bu suçlamalarla yargılanmanın dahi yeterince ağır olduğunu ifade eden Tuzcuoğlu, tüm sanıkların serbest kalması gerektiğini belirtti.

‘BU TAHLİYELER BİR ADIM OLSUN’

Davada yargılanan kadınlardan iki kişinin tahliye olabildiğini söyleyen Tuzcuoğlu, tahliye edilen erkek arkadaşlardan haberleri olmadığını ancak kaç kişinin tahliye olabileceğine dair de fikir yürütemediklerini söyledi. 9 kişinin tahliye edilmesinin sevindirici olduğunu belirten Tuzcuoğlu, “Bu kararın sonraki mahkemeler için adım olmasını diliyoruz” dedi.

‘MEMLEKETİME GİDİP DENİZE GİRECEĞİM’

‘En çok neyi özledin’ sorumuza tebessümle yanıt veren Tuzcuoğlu, yapmak istediği çok fazla şey olduğunu belirttikten sonra, mahkemede yaptığı savunmada sarfettiği ‘Memleketime gidip, denize girmek istiyorum’ sözlerini hatırlattı. “Denize girmek ile ilgili şöyle bir durum var. Çok duygusala kaçsın diye demiyorum da 7 ay önceki süreçte bu suçlamalardan dolayı çok kirlendiğimi hissettim. Kendimden eminim, yaptıklarımı biliyorum ama yine de 7 aylık tutukluluk süresince yaşadıklarımın beni kirlettiğini düşünüyorum. Sen kendini, ne yaptığını biliyorsun ancak yaşadığınülkede böyle şeyler yaşamak insanı kirletiyor gibi hissediyorum. O yüzden denize girmek istiyorum” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)


Müge Tuzcuoğlu’nun babası Aykut Tuzcuoğlu da kızının cezaevinden çıkmasıyla yaşadığı duyguyu “Şu anda dünyanın en mutlu insanlarından biriyim” sözleriyle dile getirdi. “Evrensel Gazetesi 7 aylık süreçte Müge’yi ve bizi hiç yalnız bırakmadı. Evrensel ailesine teşekkür ediyorum. Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’a da teşekkür ediyorum. Selma hanım başta olmak üzere çok ciddi destek gördüm. Artık sonsuza kadar bu aileden birisiyim” diyen Aykut Tuzcuoğlu, cezaevinden çıkamayanlar için üzgün olduğunu belirterek, “Onların da masum olduklarını düşünüyorum. En kısa zamanda ailelerine kavuşmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

www.evrensel.net