26 Eylül 2012 11:17

BDP’liye gözaltında işkence

6 ilde 'KCK' adı altında yapılan operasyonda dün Dersim’de gözaltına alınan BDP Genel Merkez yöneticisi Doğan Aydın, başlarına silah dayatılıp tehdit edildiklerini söyledi.Mersin merkezli olmak üzere 6 ilde yapılan operasyon kapsamında Dersim’de de belediyenin misafirhanesine baskın yapan polis ve özel harekat timleri 4 kişiy

BDP’liye gözaltında işkence

Paylaş
Kemal Özer

Mersin merkezli olmak üzere 6 ilde yapılan operasyon kapsamında Dersim’de de belediyenin misafirhanesine baskın yapan polis ve özel harekat timleri 4 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan BDP Genel Merkez yöneticisi Doğan Aydın ile bir öğrenci darp edildi.

Gözaltına alınanlardan 3 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, BDP Kadın Meclisi Üyesi Perihan Kaya Mersin’e götürüldü. Baskın sırasında darp edilen ve gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Doğan Aydın, sabah saatlerinde kaldıkları belediye misafirhanesinin kapılarının polis ve  özel harekat timleri tarafından kırılarak baskın yapıldığını söyledi.

Baskın sırasında misafirhanede bulunan öğrencilerle birlikte yere yatırılarak darp edildiklerini belirten Aydın, başlarına silah dayatılarak tehdit edildiklerini söyledi. Aldığı darbeler nedeniyle dudağı patlayan ve gözünde morluklar oluşan Aydın, “Baskın sırasında 1990’lı yılları hatırlatan bir görüntü vardı. Yer sıkıntısı yaşadıkları için misafirhanede bulunan öğrencilere polisler tarafından ‘niye buraya geliyorsunuz? Dersim’de başka yer yok muydu?’ gibisinden öğrencileri kaçırtmaya dönük ve cemaatin kucağına itmek amacıyla baskı ve propaganda yapıldı. Öğrenciler korkutuldu” diye konuştu. Aydın, kamuoyunun duyarlı olması gerektiğini belirtti. (DersimEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Barış yürüyüşü 25. gününde Antep’te

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa