02 Ocak 2019 10:16

Norveç Başbakanı Erna Solberg, kadınların 2 çocuk yapmasını istedi

Norveç Başbakanı Erna Solberg, ülkede kadınların ortama 1.6 çocuk yaptığını, sayının artmaması halinde refah sisteminin tehlikeye gireceğini söyledi.

Fotoğraf: Hildenbrand /MSC (CC BY 3.0 DE)

Paylaş

Kadınların kaç çocuk yapacağına karışan liderler arasına Norveç Başbakanı Erna Solberg de katıldı. Solberg, Norveçlilere 2 çocuk yapma çağrısında bulundu.

AA'nın haberine göre, Erna Solberg, yeni yıl konuşmasının büyük bir bölümünü Norveç refah sistemine ve sistemin ayakta kalması için gerekli olan nüfus artışına ayırdı. Norveçli kadınların ortalama 1.6 çocuk doğurduğuna işaret eden Başbakan Solberg, Norveç refah sisteminin sürdürülebilirliği için çocuk sayısının yeterli olmadığını vurgulayarak, Norveçlilerden en az 2 çocuk yapmalarını istedi.

Solberg, şimdiki sistemin 10 yıl daha sorunsuz bir şekilde ayakta kalacağını, vergi ödeyen nüfusun artmaması durumunda ise Norveç refah sisteminde sorunların baş göstermeye başlayacağını bildirdi.

2004 yılından bu yana muhafazakar ve liberal muhafazakar görüşlü Höyre Partisi başkanlığını yürüten ve 2013 ve 2017 yıllarındaki seçimlerden zaferle ayrılarak Norveç başbakanlığına seçilen 58 yaşındaki Erna Solberg iki çocuk annesi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pakistan'da kömür madeninde patlama: 4 işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Doğal gaz faturasına öfke sürüyor: Her şeye zam yaparak devlet yönetilmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...