02 Ocak 2019 17:12
Son Güncellenme Tarihi: 02 Ocak 2019 12:16

Çığ nedeniyle kapanan Hakkari-Şırnak karayolunda çalışmalar sürüyor

Hakkari-Şırnak yolu çığ düşmesi nedeniyle ulaşıma kapandı. Ayrıca Bölge'de 267 köy ve mahalle ile ulaşım sağlanamıyor.

Çığ nedeniyle kapanan Hakkari-Şırnak karayolunda çalışmalar sürüyor

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Hakkari'de 8 farklı noktada çığ düşmesi sonucu kapanan Hakkari- Şırnak karayolunun yeniden ulaşıma açılması için çalışmalar sürüyor.

Kentte 3 gündür etkili olan kar yağışı ve tipi, hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı, yüksek kesimlerde 1 metreye ulaşırken, Hakkari- Şırnak karayolu, 8 ayrı noktada çığ düşmesi sonucu kapandı. Kent genelinde 19 köy ve 90 mezraya da ulaşım sağlanamıyor. Karla mücadele ekipleri, karayolunun ve kapanan köy ve mezra yollarının yeniden ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, Şemdinli'de de belediyeye ait ekipler, ilçe merkezinde temizlik çalışması başlattı. Ekipler, kar kütlelerini belirli noktalara toplayıp kamyonlarla ilçe dışına taşıyor.

267 KÖY VE MAHALLE İLE ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 5 ildeki 267 mahalle ve köy ile ulaşım sağlanamıyor.

ERZURUM

Erzurum'da bir süredir aralıklarla devam eden kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz etkiledi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 73 mahalle yolunun ulaşıma kapandığı kentte, bazı ev ve iş yerlerinin çatısında buz sarkıtları oluştu, süs havuzları ise buz tuttu.

Kent merkezinde kalınlığı 29 santimetreye ulaşan karı temizlemek ve kapanan köy yollarını açmak için çalışmalar sürüyor.

Fotoğraf: Şener Toktaş/AA

ERZİNCAN

Erzincan'da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 71 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresinden yapılan açıklamaya göre, kar yağışı ve tipi nedeniyle ilçelerden Çayırlı'da 5, İliç'de 20, Kemah'da 6, Kemaliye'de 12, Otlukbeli'de 3, Refahiye'de 15 ve Tercan'da 10 olmak üzere toplam 71 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Çalışmaların 14 ekip, 9 greyder, 4 bıçaklı kamyon, 8 kepçe ve kar makineleri ile söz konusu yolları açmak için sürdürüldüğü bildirildi.

Fotoğraf: Ulaş Güven/AA

DERSİM

Dersim'de de kar yağışı yüzünden 119 köy ile ulaşım sağlanamazken yolların açılması için İl Özel İdaresine bağlı 7 ekip tarafından çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Enerji nakil hatlarında oluşan arıza nedeniyle 38 köye elektrik verilmiyor.

AĞRI

Ağrı'da dün gece saatlerinde başlayan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi.

Güne beyaz örtüyle uyanan vatandaşlar, soğuk hava ve buzlanma nedeniyle zor anlar yaşadı.

Ağrı İl Özel İdaresinden yapılan açıklamada, kar yağışı ve tipi nedeniyle halen 1 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Yağışın devam ettiği aktarılan açıklamada, kapalı köy yolunun yanı sıra ulaşıma açık yollarda da temizleme ve tuzlama çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğü ifade edildi.

Karayolları 123. Şube Şefliğinden yapılan açıklamada ise sorumluluk alanındaki yolların trafiğe açık olduğu ancak yağış nedeniyle ekiplerin temizleme ve tuzlama çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

KARS

Kars'ta, kar yağışının ardından etkili olan tipi nedeniyle 3 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Kentte dün etkili olan kar, yerini soğuk hava ve tipiye bıraktı. Soğuk hava nedeniyle bazı vatandaşlar araçlarını battaniye ve halılara örttü. Bina çatılarında buz sarkıtları oluşurken camlar da buz tuttu.

Tipinin etkili olması nedeniyle merkeze bağlı 2, Arpaçay ilçesinde de 1 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi ekipleri köy yollarının trafiğe açılması için çalışmalarını sürdürüyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP'li Özel'den Binali Yıldırım'a 'istifa' sorusu

SONRAKİ HABER

İstanbul 1 Mayıs’ı için Bakırköy’e çağrı: Geleceğimize sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa