31 Aralık 2018 11:12

Batı Şeria'da 10 Filistinli gözaltına alındı

İsrail askerleri, işgali altındaki Batı Şeria'da 10 Filistinliyi gözaltına aldı.

Fotoğraf: Hasret Gültekin Kozan/EVRENSEL

Paylaş

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'da 10 Filistinliyi gözaltına aldı.

AA'nın görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, İsrail askerleri Filistinlilere ait bazı evlere baskın düzenledi. İsrail güçlerinin Ramallah'ın batısındaki Kuber beldesine düzenlediği baskında 10 Filistinli gözaltına alındı. Gözaltılara ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sıradan hale gelen gözaltılarda kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 430'u idari tutuklu, 270'i çocuk olmak üzere 6 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.

İsrail "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İZBAN'ın itirazı reddedildi, ek seferler çalışmayacak

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...