25 Eylül 2012 15:45

HDK çatısı altında mücadele etmeliyiz

HALKLARIN Demokratik Kongresi (HDK) Stockholm Komitesi’nin davetlisi olarak İsveç’e gelen HDK Yürütme Kurulu Üyesi ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Stockholm’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.İsveç Alevi Merkezi ile Asuri Kültür Merkezi’ni ziyaret eden Kürkçü, burada yapt

HDK çatısı altında mücadele etmeliyiz
Paylaş

İsveç Alevi Merkezi ile Asuri Kültür Merkezi’ni ziyaret eden Kürkçü, burada yaptığı konuşmada HDK’nin ezilenlerin kurtuluşunu sağlayacak tek alternatif olduğunu vurgulayarak değişik etnik grup ve inançtan halkları HDK’nin çatısı altında birlikte mücadele etmeye çağırdı.

BOYUN EĞMEYENE TERÖRİST SUÇLAMASI

Hükümetin kendisine boyun eğmeyen tüm kesimleri terörist olarak suçladığını belirten Kürkçü, toplumun ayrıştırılmaya çalışıldığını kaydetti. Parlamentoda bulunduğu bir yıl içinde, hükümetin zayıflamakta olduğunu ve bu nedenle hesapsızca hareket ettiğini gözlemlediğini belirten Kürkçü, AKP Hükümetinin daha da  azgınlaştığını belirtti.

Bu saldırganlığın iki nedeni olduğunu belirten Kürkçü, bunları dış politikada ‘sıfır sorun’, iç politikada ise Kürt sorunundaki çözümsüzlük dayatan politikaların çökmesi olarak sıraladı.

‘HÜKÜMET SİYASETSİZ KALDI’

Hükümetin tüm siyasetini, Ortadoğu’daki devletlerle birlikte Kürt halkının mücadelesini ezmeye dayandırdığını belirten Kürkçü, “Bunun için de Suriye, İran, Irak ve Türkiye arasında kurulabilecek yeni bir statükonun, Kürtlerin mücadelesinin bastırılması bakımından eşsiz bir imkan olabileceği öngörüldü.
Bunun için de ‘sıfır sorun’ denilen siyaset ortaya atıldı” dedi. Kürkçü, hükümetin bu planlarının Arap Baharı ve Ortadoğu’daki halk ayaklanmalarıyla alt üst olduğunu ve siyasetsiz kaldığını söyledi.
Kürkçü daha sonra İsveç Parlamentosu’nu da ziyaret ederek Sol Parti ve Yeşiller milletvekilleri ile görüşmelerde bulundu. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Müge Tuzcuoğlu dahil 9 kişi serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Balyoz davasında 7 kişi daha tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...