27 Aralık 2018 12:43

Trump, sahte raporla Vietnam'a gitmekten kurtulmuş

Donald Trump'ın babası Fred Trump'ın, bir doktordan sahte rapor alarak oğlu Trump'ın Vietnam Savaşı'na gitmemesini sağladığı iddia edildi.

Trump, sahte raporla Vietnam'a gitmekten kurtulmuş

Fotoğraf: @PressSec/Twitter

Paylaş

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın babası Fred Trump'ın, kiracısı olan bir doktorla anlaşarak oğlunda bir ‘kemik hastalığı’ olduğuna dair sağlık raporu aldığını, Başkan Trump'ın böylece Vietnam Savaşı'na gitmediğini iddia etti.

NYT'nin New York'ta Fred Trump'ın kiracısı da olan ayak hastalıkları uzmanı Larry Braunstein'in iki kızı Elysa Braunstein ve Sharon Kessel'a dayanarak hazırladığı haberine göre, Braunstein'in ABD Başkanı Trump'ın babası Fred'e iyilik yapmak için o dönem 22 yaşında olan Trump'ın ‘ayak kemik çıkıntıları’ olduğuna dair bir rapor yazdı. 

Donald Trump söz konusu raporla, 1968 sonbaharında, 1955-1975 yıllarında yaşanan Vietnam Savaşı'na asker olarak gitmekten kurtuldu. 

'BUNUN BİR İYİLİK OLARAK YAPILDIĞINI BİLİYORUM'

Babasının o dönemde Queens bölgesinde, baba Trump'ın sahibi olduğu binada bir ofisi olduğunu ve 2007'de öldüğünü belirten Elysa Braunstein, söz konusu raporla ilgili “Bunun bir iyilik olarak yapıldığını biliyorum. Babamın bu işten kazancı Fred Trump'a ulaşabilmesiydi. Ofisin bulunduğu binayla ilgili bir sorun olursa babam Fred Trump'ı arar ve iş anında çözülürdü” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca Braunstein kardeşler söz konusu rapora, babalarının meslektaşı, aynı zamanda da aile dostları olan ve 1995'te vefat eden Manny Weinstein'ın da katkı yapmış olabileceğini söyledi.

Braunstein kardeşler, babalarının aileye sağlıkla ilgili belgelerini bırakmadığını, onun işini devralan doktorun ise bu belgeden bahsetmediğini ifade etti.

Beyaz Saray'dan konuya ilişkin herhangi bir açıklamanın yapılmadığına işaret edilen haberde, Braunstein kardeşlerin söylediklerini destekleyecek herhangi bir belgeye ulaşılmadığı da kaydedildi.

TRUMP, VİETNAM SAVAŞI'NA GİTMEDİĞİ İÇİN SIK SIK ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLUYOR

ABD Başkanı Trump, Vietnam Savaşı'na gitmediği için sık sık eleştirilerin hedefi oluyor. Trump, o dönem hem ayak kemiği çıkıntısı teşhisi hem de 4 eğitim tecili nedeniyle savaşa gitmemişti.

Donald Trump, 2016'daki seçim kampanyası esnasında NYT'ye yaptığı açıklamada kendisine raporu veren doktorun adını hatırlamadığını belirtmiş ve herhangi bir belge sunmamıştı. (New York/AA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Haklarımızın gasbedilmesine izin vermeyelim

SONRAKİ HABER

Trump'ın Golan Tepeleri açıklamasına tepkiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa