Belediye önünde kuru ekmek ve soğanla eylem

Belediye önünde kuru ekmek ve soğanla eylem

Aliağa Belediyesi taşeron işçileri Demokrasi Meydanı’nda toplanarak Belediye Başkanını ve yönetimi verdiği sözleri tutmadığı için kuru ekmek ve soğan yiyerek protesto etti. Aliağa Belediyesi taşeron işçileri daha önce de birçok kez toplantı ve eylemlerle Belediye Başkanına “sözünü tut” çağrıs


TAŞERON KALKSIN

İşçiler iş güvencelerinin olmadığını söyleyerek Aliağa Belediyesi Yönetimini, taşeron sorununu çözmemek, ücretlerin düşük olması, zamanında ödenmemesi, malzemelerin iş güvenliğini sıkıntıya sokacak derecede eski olmasından dolayı eleştiriyor.

Bugün öğlen iş çıkışında her birimden işçiler ellerinde kuru ekmek ve soğanlarla Belediye Binasının karşısında toplanarak, “Taşeron düzeni kölelik düzeni”, “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganları attı. Burada toplanan işçilere seslenen İşçi Temsilcisi Halis Güzeller, “Kimseyle kavga etme niyetimiz yok. Bizler ekmeğimiz için çalışan işçileriz ve bunu güvenceye almak istiyoruz. Düşük ücretle çalışmamıza, ücretlerimizin düzenli yatmasına rağmen bunları gündeme getirip de ücretlerimiz için bir şey istemedik. Ancak bizim iyi niyetimiz suistimal edilmeye başlandı. Bizim istediğimiz taşeronun kaldırılması ve iş güvencesidir” dedi.

Taşeron işçi temsilcilerinden Kenan Akdağ da ayın 25’i olmasına rağmen ücretlerinin ödenmediğini belirterek, “Eğer başımıza bir şey gelirse sorumlusu yönetimdir, çünkü hâlâ iş elbisesi ve koruyucu malzemelerimiz verilmedi. Bizleri taşeron şirkete kaça pazarladıklarını öğrenmek istiyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından oturma eylemi yapan işçiler yanlarında getirdikleri ekmek ve soğanları yiyerek Belediye Başkanını protesto etti. İşçiler daha sonra alkış ve sloganlarla işyerlerine döndü. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net