SE-ÇE-CEK-SİN!

SE-ÇE-CEK-SİN!

Yeni eğitim sistemiyle öğrenciler okul idarelerinin çeşitli dayatmalarıyla seçmeli ders olarak belirlenen Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in hayatı ve temel dini bilgiler derslerini seçmeye zorlanıyor.Eğitim sisteminde yürürlüğe giren 4+4+4 uygulamasıyla imam hatiplerin ortaokul bölümleri açılırken bazı oku

Eğitim sisteminde yürürlüğe giren 4+4+4 uygulamasıyla imam hatiplerin ortaokul bölümleri açılırken bazı okullar imam hatip ortaokullarına dönüştürüldü. Kimi düz liselerde seçmeli derslerle ilgili yaşananlar ise düz lise olarak eğitime devam eden liselerin ilerleyen günlerde imam hatip okullarından  farkı kalmayacağını ortaya koyuyor.

İstanbul’un Kağıthane ilçesinde bulunan ve düz lise statüsünde eğitim öğretim veren Kağıthane Lisesindeki  uygulama ilerde yaşanacakların ipucunu veriyor. Kağıthane Lisesinde 9.sınıf öğrencilerine ders seçme hakkı tanınmazken, öğrencilerin seçmesi gereken dersler okul idaresi tarafından belirlendi.

Okullar eğitim öğretime başlamadan önce yapılması gereken seçmeli ders seçimleri, Kağıthane Lisesi’nde okulların açılmasının üzerinden bir hafta geçtikten sonra ve öğrencilerin fikri sorulmadan oluşturuldu. Oluşturulan ders programı nöbetçi öğrenci tarafından sınıflara dağıttırıldı. İşletme, Ekonomi, Girişimcilik, Demokrasi ve İnsan Hakları, Astronomi ve Uzay bilimleri, Bilgi ve İletişim Teknolojisi gibi toplam 18 seçmeli dersleri varken okul idaresi sadece Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in hayatı, temel dini bilgiler derslerini belirleyerek ders programını oluşturdu.

Ellerine ders programını alan bazı öğrenciler seçmeli derslerin kendileri adına seçildiğini gördü. Bu durumun okul yönetimine sorulması üzerine Okul Müdürü Ahmet Yılmaz durumu ellerinde tercih formu olmadığı için öğrencilere ders seçtirilemediği gerekçelendirdi. Daha sonra sadece bu duruma itiraz eden öğrencilere tercih formu verildi. Seçmeli ders prosedürüne göre seçmeli ders formlarının kayıt yapılırken öğrenciye verilmesi gerekiyor. Öğrenciler belli bir krediyi tutturmak için belirlenen seçmeli derslere girmesi gerekiyor.

FORMLARDAKİ AYRINTI

Öğrencilere yaşatılan ilginçliklerin bu kadarla da sınırlı olmadığı, dağıtılan tercih formundan da anlaşıldı. Öğrencilere adeta  “Sizin adınıza yaptığımız ders programını aynen koruyun” şeklinde bir yönlendirme yapıldığı da fark edildi. Şöyle ki listenin ilk üç sırasında Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in hayatı, temel dini bilgiler dersleri yer alıyor. (İstanbul/EVRENSEL)


DİNDAR NESİL AMACINA YÖNLENDİRİYORLAR

Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu: Bu durum birçok okulda yapılan durum. Öğrencinin kendi iradesi ile yaptığı bir şey değildir. Devlet böyle yaparak en az bir tane dini derse yönlendiriyor. Muhafazakar bölgelerde daha da abartılıyor zaten. Velilere ve öğrencilere yine aynı eğitimin verileceğini söyleyerek onların dikkatini dağıtıyorlar. Veliler bu durumu sorduklarında ise yok deyip geçiştiriyorlar. Bu durumu kabul etmek mümkün değil. Çünkü sadece imam hatibe yönlendirme değil, diğer düz liseler de okuyan öğrencileri de değiştirip dönüştürmeye çalışıyorlar. Ve böylelikle öğrencileri dindar nesile yönlendiriyorlar. Bir de şöyle bir durum var. Misal 40 kişilik bir sınıfta eğer 16 ila 20 arasında bir öğrenci seçmeli din derslerini tercih edince maalesef diğer öğrenciler de bu dersi görmek zorunda kalıyor ve kabul edilmeye zorlanıyor. Bu insan haklarına aykırı ve bireyin hür iradesini kullanmasında bir engeldir. Bunları kabul etmek mümkün değildir.


EN ÇOK MATEMATİK DERSİ SEÇİLDİ

Yeni eğitim sisteminde ilk kez uygulanan seçmeli dersler konusunda öğrencilerin tercihleri belli oldu. En çok tercih edilen dersler, matematik ve yabancı dil dersleri. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız’ın yaptığı açıklamaya göre, Matematik dersini 495 bin öğrenci seçti. En çok rağbet gören ikinci seçmeli ders ise, 413 bin ile yabancı dil oldu. Kur’an-ı Kerim dersini 402 bin öğrenci, Hz. Muhammed’in hayatı dersini ise 256 bin öğrenci seçti. Kürtçe dersini seçenlerin sayısı ise 21 bin.

www.evrensel.net