24 Eylül 2012 22:23

‘Adalet yok’ diyen Savranoğlu işçileri yargılanacak

Yasal haklarını kullanarak sendikalaşmak isteyen Savranoğlu işçileri işten atılmış ve 355 gün fabrika önünde direnmişti. Savranoğlu işçilerinin yaşadığı hukuksuzluk gözler önünde iken, “Adalet yoksa işgal edeceğiz” sloganı atıldığı gerekçesi ile Savranoğlu işçilerine ve Deri-İş Şube Başkanı Makum

‘Adalet yok’ diyen Savranoğlu işçileri yargılanacak

Paylaş

Savranoğlu patronu, işçilerin sendika hakkını tanımadığı gibi, işçi sağlığı ve güvenliği açısından tehdit oluşturma, çevreyi kirletme, yerleşim yeri içinde deri tabakhanesinde başka bir iş yapıyormuş gibi ruhsat alma ve buna benzer pek çok hukuksuz işle gündeme gelmişti. Son olarak Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararlarına dayanarak çevreyi zehirlemekten fabrikayı mühürlemiş, Savranoğlu patronu ise kapatma kararını tanımayarak makinelerin mühürlerini kırarak üretime devam etmişti.

BUGÜN DURUŞMA VAR

Bütün bunlar yaşanırken, “Adalet yok” diyen Savranoğlu işçileri ise yarın mahkemeye çıkacak.
 Deri-İş Şube Başkanı Makum Alagöz, sendikalaşmak isteyen işçilere 1 yıl boyunca sürgün de dâhil her türlü eziyetin çektirildiğini, işçiler hakkında iftira ve uydurma gerekçelerle onlarca suç duyurusunda bulunulduğunu ve sık sık gözaltına alınıp ifadelerinin alındığını belirtti. 25 Eylül Salı günü görülecek davanın Savranoğlu işçilerinin şahsında tüm hak arayanlara karşı açılmış bir dava olduğunu belirten Alagöz, “Biz bu davayı adalet isteyenlerin davası olarak görüyoruz. Başta adaleti savunan duyarlı hukukçular olmak üzere direnişimizi ziyaret eden ve adaletsizliği attıkları sloganlarla dile getiren bütün emek ve demokrasi güçlerini bu davaya taraf olmaya bizimle adliyede olmaya çağırıyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hükümet protokolleri inkar etti, tezkereyi uzattı

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa