Aydınlardan Selahattin Demirtaş ile dayanışma mesajı

Aralarında yazar, sanatçı, gazeteci ve hukukçuların da bulunduğu heyet, Selahattin Demirtaş ile dayanışma amacı ile basın açıklaması gerçekleştirdi.

21 Aralık 2018 17:33
Paylaş

Yazar, sanatçı, gazeteci, hukukçu ve demokrasiden yana insanlardan oluşan bir grup, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için basın açıklaması gerçekleştirdi. Aralarında Gazeteci Aydın Engin, Hasan Cemal, Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Oyuncu Deniz Türkali, Yazar Oya Baydar, 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay'ın da bulunduğu aydınlar, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu olarak bulunduğu Edirne Cezaevi önünde basın açıklaması yapmak istedi fakat açıklama engellendi. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevine gitmek isteyen heyete, "Valilik yasağı var" gerekçesiyle izin verilmedi. Heyetteki isimlerden bir kısmı ve Selahattin Demirtaş'ın Eşi Başak Demirtaş, cezevine girerek Demirtaş ile görüştü. Görüşme sonrası dinlenme tesisi önünde açıklama yapıldı.

'BİR YANIMIZ İÇERDE'

Aydınlar adına ortak açıklamayı Yazar ve Edebiyatçı Av. Burhan Sönmez gerçekleştirdi. Sönmez, "Yeni bir yıla giriyoruz. Hapishaneler on binlerce suçsuz, günahsız insanla dolu. Kimisi hukukun, adaletin hiçe sayıldığı sözde yargı kararlarıyla içerde tutuluyor, kimisi aylardır hatta yıllardır iddianameleri bile hazırlanmadan, neyle suçlandıklarını bilmeden yargısız infazlarla karşı karşıya" dedi.

Sönmez sözlerini şöyle sürdürdü: Bizler, bu ülkenin vicdanlı, ahlaklı, özgürlükçü, barışçı insanlarının 'Bir yanımız içerde' diyen seslerini içerdekilere ve dışardakilere duyurmak için, ağır hukuk ve insan hakları ihlallerinin kurbanlarına dayanışma duygularımızı iletmek, yalnız olmadıklarını hissettirmek için buradayız. Edirne’den Silivri’ye, Kandıra’dan Diyarbakır’a ve bütün tutukevlerine, cezaevlerine sürecek yolculuğumuzun ilk adımına, AHİM kararına rağmen anayasa ve yasa ihlalleri pahasına özgürlüğünden mahrum bırakılan Sayın Demirtaş’ın şahsında Edirne Cezaevindeki tutuklulara selamlarımızı, sevgilerimizi göndermekle başlıyoruz. 'Sizler içerdeyken hepimizin, milyonların da bir yanı içerde, haklısınız, güçlüsünüz, yalnız değilsiniz' diyoruz."

'GERİ ADIM YOK DİRENMEYE DEVAM'

Açıklamadan sonra Başak Demirtaş bir konuşma yaptı ve sözlerine eşi Selahattin Demirtaş ile dayanışma içinde olanlara teşekkür ederek başladı. Daha sonra Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın mesajını okudu.

Selahattin Demirtaş'ın mesajında şu ifadeler yer aldı: Baskı ve zorbalık dönemlerinin panzehiridir dayanışma. El ele aşacağız bu karanlık günleri. Birlikte eşit ve özgür bir yaşamı mutlaka var edeceğiz. Bu günler geride kaldığında direnişin acı tatlı hatıralarını yad edeceğimiz dostlarımın beni ziyaretinden onur duydum. Bizi teslim almaya çalışan kötülüğe karşı korkmadan ve kararlılıkla, iyiliği savunmaya devam etmeliyiz. Özgürlük bedelsiz kazanılmıyor, biz de ödemekten çekinmiyoruz. Geri adım atmak yok, direnmeye devam. Özgür yarınlara az kaldı, görüşeceğiz mutlaka, tekrar hoşgeldiniz, hepinize selam, sevgiler...

Selahattin Demirtaş'ın kendisini ziyaret eden heyete mesajı (Fotoğraf: Evrensel)

Heyette yer alan isimler şöyle:
Ahmet Dindar
Ahmet Kaya
Arzu Başaran
Aydın Engin
Ayşe Erzan
Ayşegül Devecioğlu
Burhan Sönmez
Celalettin Can
Cengiz Arın
Çağatay Anadol
Deniz Türkali
Emine Uşaklıgil
Esmahan Akyol
Fadime Gök
Fatoş Tanyeri
Funda Oral
Gençay Gürsoy
Gürhan Ertür
Hacer Ansal
Haluk Ağabeyoğlu
Hasan Cemal
Hasan Cevad Özdil
İnci İşbulur
Melek Ulagay
Nesteren Davutoğlu
Neşe Erdilek
Niyazi Zorlu
Nurten Ertuğrul
Oya Baydar
Semih Bilgin
Turhan Günay
Tülay Özdeş
Viktorya Ciprut
Yavuz Okçuoğlu
Zeynep Tanbay
Nimet Tanrıkulu
Hacı Ogiş

(İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kamu İhale Kurumu işlevsizleştirildi, bütçesi artırıldı

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa