18 Şubat 2011 02:10

Cemevleri Alevilere değil Diyanete soruluyor

TÜRKİYE’de bulunan cemevleri Alevi yurttaşların kendi olanaklarıyla yaptırıldı. Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmediği için her ihtiyacı yine Alevi yurttaşlar tarafından karşılanıyor. Yaptırıldıktan sonra elektrik verilmemesi gibi sorunlarla karşılaşan cemevlerinin ibadethane olup olmaması ise, Alevilere değil mahkemelerin takdirine bırakılıyor.

Cemevleri Alevilere değil Diyanete soruluyor

Paylaş

TÜRKİYE’de bulunan cemevleri Alevi yurttaşların kendi olanaklarıyla yaptırıldı. Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmediği için her ihtiyacı yine Alevi yurttaşlar tarafından karşılanıyor. Yaptırıldıktan sonra elektrik verilmemesi gibi sorunlarla karşılaşan cemevlerinin ibadethane olup olmaması ise, Alevilere değil mahkemelerin takdirine bırakılıyor. Mahkemeler de bütünüyle Sünni anlayışın temsilcisi olan Diyanet İşleri Başkanlığından görüş alıyor.
Son olarak Ankara’da, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneğine tüzüğünde cemevinin ibadethane olarak geçmesi nedeniyle kapatılma davası açıldı. İçişleri Bakanlığı dernekle ilgili karar alabilmek için konuyu Diyanet İşleri Başkanlığına havale ederken, Diyanetin cemevinin ibadethane olmadığı yönündeki kararının ardından, derneğin kapatılması için Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.
Konuya ilişkin görüştüğümüz Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Başkanı Fevzi Gümüş, bu durumun AKP’nin geçmiş dönemdeki muhafazakar İslamcı kimliğinden sıyrılamamasından kaynaklandığını belirterek, Alevilerin sorunlarının Sünni ulemanın zihinsel dünyasıyla çözme konusunda direttiklerini söyledi.
İLERLEME YOK
Gümüş, çeşitli çalıştaylarda cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilip, yasal güvenceye kavuşmasını talep etmelerine rağmen, herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini belirterek, AKP iktidarının sorunların çözümü konusunda samimi olmadığını dile getirdi. Cemevi konusunda, Diyanet İşleri Başkanlığından gelen görüşler doğrultusunda hareket edilmesinin, samimi olunmadığının en açık ispatı olduğunu vurgulayan Gümüş, şu değerlendirmeyi yaptı: “Diyaneti tartışmaya iktidar yanaşmıyor. Alevi köylerine yol, su, elektrik gibi köylülerin ihtiyaçlarının karşılanmasının bir karşılığı olarak, zorla cami yapmaya devam ediyor. Türkiye’nin çok kültürlü, çok inançlı yapısını kabul etmek istemiyorlar. Irkçı gerici yaklaşım içinde Türkiye’nin tek kimlikli yapısını sürdürmek istiyor. Genel seçimlerden bu ırkçı gerici iktidardan Türkiye’nin kurtulmasını temenni ediyoruz.”
OLANAKLARINDAN YARARLANAMIYORLAR
Cemevlerinin yaşadığı sorunların bunlarla da bitmediğini belirten Gümüş, cemevlerinde haksız, hukuksuz uygulamaların yaşandığını, Türkiye’deki cemevlerini Alevi yurttaşların kendi olanaklarıyla yaptırdığını dile getirdi. Sultanbeyli Pir Sultan Abdal Cemevinin elektriklerinin de Diyanet İşleri Başkanlığı fetvasıyla kesildiğini hatırlatan Gümüş, “Cemevi elektrik bağlanmasını istiyor, müftülükten yazı istiyorlar. Kaymakamlık ibadethane olup, olmadığını Diyanete soruyor. O da ‘Değildir’ diye görüş verdiğinden elektrik bağlanmıyor. Karanlıkta ibadet yapıyorlar. Elektrik bağlanan cemevleri de ibadethanelere tanınan indirimden faydalanamıyor. Yaklaşık 200 cemevi var, Alevi yurttaşlar masraflarını kendi ceplerinden karşılıyor” dedi. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kelle koltukta yaşıyorlar

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa