Almanya, ‘Kayıp’ kampanyasını durdurdu

Almanya, ‘Kayıp’ kampanyasını durdurdu

Almanya’da Federal İçişleri Bakanlığı tarafından çeşitli Müslüman örgütlerle birlikte başlatılan “Kayıp/Vermisst” kampanyası, içerideki bütün tepkilere rağmen geri çekilmezken, “Müslümanların Masumiyeti” filmine karşı gösterilen tepkilerin ardından oluşan “hassas durum&r

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich tarafından yapılan açıklamada ABD’de yapılan Müslümanların Masumiyeti filmi ve Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınlaması, Almanya’da ise Titanic dergisinin ekim sayısında Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınlayacağını açıklaması üzerinde hassas bir durumun oluştuğu, bu nedenle oluşan tehlike ortamında Kayıp kampanyasının başlatılmasının zararlı olacağı ifade edildi.

Bir bakanlık sözcüsü ise basına yaptığı açıklamada, Federal Kriminal Dairesinin Almanya’ya yönelik somut bir tehlikenin bulunduğunu ileri sürerek, bazı İslam ülkelerinde Alman kurumlarına yönelik saldırıların planlandığını ileri sürdü.

BAKANLIK TEPKİLERE KULAK ASMAMIŞTI

İçişleri Bakanlığı tarafından başta DİTİB, İslam Kültür Merkezleri, ZMD, Almanya Bosnalı Müslümanlar Derneği ve AABF ile birlikte hazırlanan, ancak sonradan AABF dışındaki örgütlerin desteğini çektiği kampanyanın 21 Eylülde Berlin’de başlatılması planlanıyordu. Kampanya çerçevesinde üzerinde “Kayıp” yazısının yazıldığı Müslüman gençlerin resimlerinin Berlin, Hamburg, Bonn, Bochum gibi kentlere asılması öngörülüyordu.

Federal Parlamentodaki muhalefet partilerinin yanı sıra çok sayıda göçmen örgütü, bakanlığa çağrıda bulunarak kampanyanın Müslüman ülkelerden gelen göçmenleri potansiyel suçlu ilan ettiği belirtilerek, iptal edilmesi çağrısı yapılmıştı.

Ancak, İçişleri Bakanı Friedrich, bütün çağrılara kulak tıkayarak radikal dincilikle mücadele adı altında son haftaya kadar kampanyanın arkasında durmuştu.

Ancak, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde Müslümanların Masumiyeti filmine gösterilen tepkilerin, şiddet olaylarıyla sonuçlanması üzerine bakanlık tarafından, oluşan “hassas durumu” gerekçe gösterilerek geçici bir süre için kampanyanın ertelendiği ifade edildi. Bakanlık, afişlerin asılmayacağını, ancak yakınları radikal dinci örgütlere katılan insanlara danışmanlık hizmeti vermeye devam edileceğini de dile getirdi.

Yeşiller Eş Başkanı Claudia Roth, karardan sonra yaptığı açıklamada Bakanlığa kampanyanın tümden kaldırılması çağrısında bulundu.

ALMANYA’YA YÖNELİK SOMUT TEHLİKE

Öte yandan, son haftalarda İslam dünyasında Hz. Muhammed’e yapılan hakaretlerden ötürü artan tepkilerin bir bölümünün somut olarak Almanya için tehlike oluşturduğu ileri sürüldü. Güvenlik birimleri tarafından hazırlanan üç sayfalık gizli bir raporda, Almanya’daki Müslümanların çok somut olarak ABD kurumlarına ve Yahudilere saldırı planları yaptığı ileri sürüldü.

DİDF: OLUMLU AMA YETERSİZ

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılması öngörülen “Kayıp/Vermisst” kampanyasının geçici de olsa durdurulmasının olumlu olduğunu belirterek, gelişmelerin kampanyanın tümden iptal edilmesi gerektiğini ortaya koyduğuna dikkat çekti.

DİDF Yönetim Kurulu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Federal İçişleri Bakanlığı’nın 21 Eylül günü başlatmayı planladığı “Kayıp/Vermisst” kampanyasını uyum değil de güvenlik kaygısıyla da olsa geçici bir süre için durdurması, yangına körükle gidilmemesi olumlu bir adımdır. Ancak bu iptal geçici değil sürekli olmalıdır. Çünkü, bugünkü iptal gerekçeleri dün olduğu gibi gelecekte de geçerli olmaya devam edecektir. Bu nedenle DİDF olarak kampanyanın tamamen iptal edilmesini talep ediyoruz” denildi.
(Köln/EVRENSEL)

www.evrensel.net