24 Eylül 2012 14:51

Guardian: Esad’a karşı savaşan çok sayıda Türk var

İNGİLTERE’de yayımlanan The Guardian gazetesinin Suriye’deki çatışmaları izleyen muhabiri, Esad karşıtı güçler arasında bir çok yabancının bulunduğunu bildirdi. Bunların arasında Irak, Yemen ve Afganistan’da cihada katılmış kişiler de var.Gaith Abdül-Ahad’ın haberine göre, Halep’te Esad yönetimine kar

Guardian: Esad’a karşı savaşan çok sayıda Türk var
Paylaş

İNGİLTERE’de yayımlanan The Guardian gazetesinin Suriye’deki çatışmaları izleyen muhabiri, Esad karşıtı güçler arasında bir çok yabancının bulunduğunu bildirdi. Bunların arasında Irak, Yemen ve Afganistan’da cihada katılmış kişiler de var.
Gaith Abdül-Ahad’ın haberine göre, Halep’te Esad yönetimine karşı savaşan “muhacir kardeşler” adlı grupta çeşitli uluslardan milisler var. Muhabir, Türk bir savaşçının ölüsünü gördüğünü, Suudi bir savaşçının da yine bir Türkle İngilizce konuştuklarını aktardı.
Guardian muhabiri bu kişilerin Suriye’ye çoğunlukla Türkiye üzerinden girdiğini, Suriyeli savaşçıların da bunları topluca ‘Türkiyeli kardeşler’ olarak andıklarını kaydediyor.
Abdül-Ahad, Felluje saldırısında Amerikalılara karşı savaştığını ve sonra el Kaide saflarında çeşitli çatışmalara katıldığını ileri süren bir Iraklının görüşlerini de haberinde aktardı. Bu Iraklı milis komutanı, Esad karşıtlarının acemi olduğunu ve saflara kaosun hakim olduğunu söyledi.
Ebu Selam el Felluci isimli bu isimli bu kişi “Türk kardeşlerimiz sabaha kadar çatışmaya girdiler sonra, uyumaya gidip, yerlerini bir grup Suriyeliye bıraktılar ama uyandıklarında Suriyeliler gitmiş ve ordu nişancıları mevzilenmişti” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ergenekon’da iki vekil tanık olacak

SONRAKİ HABER

NedCar’da işçi kıyımı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...