18 Aralık 2018 12:19
Son Güncellenme Tarihi: 19 Aralık 2018 19:23

'Türkiye, Rusya ve İran arasındaki üçlü Suriye müzakereleri sürecek'

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Ankara ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Suriye müzakerelerinin süreceğini söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Ankara ziyaretinden önce Tahran Mehrabad Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yapan Ruhani, Türkiye-İran ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu. Ruhani, Türkiye, Rusya ve İran arasındaki üçlü Suriye müzakerelerinin süreceğini söyledi.

AA'nın haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ankara ziyaretinden önce Tahran Mehrabad Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaparak Türkiye-İran ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu. Ruhani, Türkiye ile tarihi, kültürel ve dini alanda çok fazla ortak noktaya sahip olduklarını ifade ederek, "Türkiye'nin ve bizzat Erdoğan'ın son aylarda ABD'nin yaptırım komplolarına karşı İran konusunda ortaya koyduğu tavır, çok iyi ve kesin bir duruştu." dedi.

Ruhani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Beşinci Toplantısı için Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, burada ikili ve heyetler arası görüşmeler yapacaklarını söyledi.

ANKARA'DA EKONOMİ KONFERANSI DÜZENLENECEK

Ankara'daki temaslarda ikili, bölgesel ve uluslararası konuları ele alacaklarını aktaran Ruhani, görüşmelerin ana gündemini ise daha çok iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin oluşturduğunu ifade etti. Bankacılık, ticaret, enerji, petrol ve doğalgaz alanlarında iş birliği konularını görüşüp mutabakat zaptı imzalayacaklarını kaydeden Ruhani, "iş adamları"nın da bu ziyarette kendisine eşlik edeceğini, Ankara'da iki cumhurbaşkanı ve şirketlerin katılacağı bir ekonomi konferansı düzenleneceği bilgisini paylaştı.

Ruhani, "Son 2-3 yılda iki taraf da 10 milyar dolarlık ticaret kapasitesinin çok az olduğunu ve bunun 30 milyar dolar seviyesine çıkması gerektiğini vurguladı. Ziyaretimizde bu konuyu da tekrar ele alacağız. İlişkilerin geliştirilmesinin önünde gümrük, sanayi ve benzeri engeller varsa bunları aşma yollarını değerlendireceğiz." dedi.

'TÜRKİYE İLE ÇOK FAZLA ORTAK NOKTAMIZ VAR'

Ruhani, konuşmasında şunları söyledi: "Türkiye ile çok fazla tarihi, kültürel ve dini ortak noktamız var. Türkiye'nin ve bizzat Erdoğan'ın şahsının son aylarda ABD'nin yaptırım komplolarına karşı İran konusunda ortaya koyduğu tavır, çok iyi ve kesin bir duruştu."

Ruhani, transit ulaşım açısından Türkiye'nin kendileri için önemli bir ülke olduğuna vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Türkiye, güney ile kuzey, güney ile batı, doğu ile batı arasındaki ulaşım konusunda doğu ve batıdaki ülkeler arasında çok iyi rol oynayabilecek bir ülkedir. Özellikle de demiryolu taşımacılığı konusunda  yeni güzergahlar gündeme geldi. Bunların incelenip karara bağlanması gerekiyor. Trenlerimiz hâlihazırda Van Gölü'ne kadar gidiyor, vagonlar oradan da diğer yerlere ulaştırılmalı. Ayrıca sınırımızdan Karadeniz'e giden bir tren var ve bu bizim için çok önemli."

'ÜÇLÜ SURİYE MÜZAKERELERİ DEVAM EDECEK'

Diğer önemli bir konunun da Türkiye, Rusya ve İran arasındaki üçlü Suriye müzakereleri olduğunu dile getiren Ruhani, şu değerlendirmede bulundu: "Bu müzakereler devam edecek, son olarak da 3 ülke Cenevre'de bir araya geldi ve hassas bir merhaleye ulaştık. Suriye ile iki önemli meseleyi takip ediyoruz. Biri Suriye'nin güvenliği ve halkının vatanlarına geri dönmesi, ikincisi de Suriye'nin kaderinin Suriye halkının elinde olmasıdır. Onlar gelecekleri için karar verici olmalıdır. Bu iki temel hedefi gerçekleştirmek için takipte olmaya devam edeceğiz. Ziyaretimizde de bu konuda müzakerelerde bulunacağız."

Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Beşinci Toplantısı yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin başkanlığında Ankara'da gerçekleştirilecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İZBAN işçileri ne istiyor, İZBAN yönetimi talepleri nasıl çarpıtıyor?

SONRAKİ HABER

Avusturya'da "İbiza skandalı" soruşturmasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa