Bakan Şahin

Bakan Şahin'den sansür emri

Rize Polis Meslek Yüksekokulu 2012-2013 eğitim-öğretim yılı açılış töreni öncesi tören alanına giden gazetecilerle polisler arasında sansür tartışması yaşandı. Görevli bir polis memuru, "İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in korumalarının emridir" diyerek, Doğan Haber Ajansı (DHA) Rize temsilcisi Muhammet Ka&c

Gençağa Karafazlı / H.Fehmi Demir

Rize’de yeni açılan Polis Meslek Yüksek Okulu’nun 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı açılış törenine İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Artvin ve Rize Valilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Açılışta Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı bir konuşma yaptı. Yazıcı konuşmasında hak ve özgürlüklerin korunması konusunda yeni polis adayı memurları uyardı. Bu sırada görevli bir polis memurunun İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in korumalarının verdiğini iddia ettiği DHA Rize Muhabiri Muhammet Kaçar’ın tören alanına alınmaması talimatını yerine getirmek istemesi tartışmalara neden oldu.

'BAKAN KORUMALARI EMİR VERDİ GİREMEZSİN'

Polis okulunun açılış töreni öncesi tören alanına Bakanlardan önce gelen yerel ve Ulusal basın mensupları Bakanların gelmesini beklemeye başladı. Bu esnada DHA Rize muhabiri Muhammet Kaçar’ın yanına gelen Rize Emniyet müdürlüğünde görevli bir polis memuru Kaçar’ı alanda bulunan güvenlik kulübesine davet etti. Kaçar'ın ne olduğunu sorması üzerine görevli polis memuru “Bakan beyin korumalarının talimatı var. Muhammet Kaçar olarak bu alandan görüntü alamazsınız” diyerek tören alanını terk etmesini istedi. Kaçar'ın görevli gazeteci olduğunu söylemesi üzerine polis memuru “Siz davetli değilsiniz” cevabını vererek Kaçar’ı kolundan çekti ve tören alanından dışarı çıkartmaya çalıştı.

Tartışmayı gören, alanda bulunan diğer gazeteciler olayı görüntülemeye başlayınca polis memurunun yanına gelen bir diğer polis hadisenin onlarla alakalı olmadığını ve gereğini İçişleri Bakanlığı korumalarının yapması gerektiğini söyleyerek sorunun çözülmesini isteyince polis memuru ısrarından vazgeçerek Kaçar’ı bıraktı. Daha sonra tören alanına gelen Muhammet Kaçar gazetecilik görevine devam etti. Tören sonrası Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak yaşananlara tepki gösterdi. AA ve TRT başta olmak üzere bazı yayın kuruluşlarının,  gazetecilerin "Hep birlikte tören alanını terk edelim" çağrısına kayıtsız kalması üzerine gazeteciler alanı terk etmedi.

BAKAN ŞAHİN KONUŞMAK İSTEMEDİ

Polis okulunun açılış töreni sonrası İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ‘e yaşananlar soruldu. Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği başkanı Mustafa Bayrak Bakan Şahin’e yönelik “Habercilerin sansür altına alınması sizce doğru mudur”  sorusuna Bakan Şahin  “Ben bu soruyu cevaplamak istemiyorum” diyerek tören alanından uzaklaştı. (Rize/EVRENSEL)

www.evrensel.net