17 Aralık 2018 22:14
Son Güncellenme Tarihi: 17 Aralık 2018 22:16

Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

Maiduguri Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Jonathan Maiangwa: Boko Haram'ın bir sonraki saldırısını nereye yapacağı bilinmiyor.

Fotoğraf: Adam Abu Bashal/AA

Paylaş

Maiduguri Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Jonathan Maiangwa, Boko Haram terör örgütüyle mücadeleye rağmen halkın hala korku içinde olduğunu söyledi.

Başkent Abuja'da düzenlenen "Nijerya'nın kuzeydoğusunda Boko Haram ile Mücadele Konusunda Stratejiler ve Yaklaşımlar" başlıklı konferansa üst düzey yetkililer, yabancı misyon temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda gazeteci katıldı. Dr. Maiangwa, konferansın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nijerya hükümetinin Boko Haram ile 9 senedir mücadele etmesine rağmen örgütün varlığını devam ettirdiğini belirtti.

Boko Haram'ın son dönemde askerlere yönelik çeşitli saldırılar düzenlediğine dikkati çeken Maiangwa, "Bugün Boko Haram ile mücadeleye rağmen insanlar hala dışarıya çıkmaya korkuyor çünkü örgütün bir sonraki saldırısını nereye yapacağı bilinmiyor." dedi.

Maiangwa, Boko Haram ile mücadele konusunda hükümetin tek başına yetersiz kaldığına işaret ederek, ordunun, bölge sakinlerinin desteğine ihtiyaç duyduğunu kaydetti. Maiangwa, "Eğer hükümet başarmak istiyorsa yeni stratejiler denemeli. Hükümet, örgütle anlaşmaya varmalı çünkü sadece güçlü olmak yetmiyor." diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İnsan hakları haftasında insan hakları zinciri oluşturdular

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa